Shaw DEL VISTA Spanish Sand Carpet - SH-ZZ262-00154
$1.00
SKU
SH-ZZ262-00154
Shaw DEL VISTA in Spanish Sand — ANSO High Performance Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style ZZ262, item SH-ZZ262-00154. Free sample available.
| Product Name | Shaw DEL VISTA Spanish Sand Carpet - SH-ZZ262-00154 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | TAUPE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | DEL VISTA |
| Color | Spanish Sand |
| Item Number | SH-ZZ262-00154 |
| Style | DEL VISTA |
| Construction | Pattern |
| Style Name | DEL VISTA |
| Style Number | ZZ262 |
| Color Name | Spanish Sand |
| Color Number | 00154 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Classics |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Classics |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 1 in L |
More from Shaw DEL VISTA

Shaw DEL VISTA Terrazo Carpet - SH-ZZ262-00114

Shaw DEL VISTA Beach Grass Carpet - SH-ZZ262-00117

Shaw DEL VISTA Ivory Carpet - SH-ZZ262-00120

Shaw DEL VISTA Linen Carpet - SH-ZZ262-00121

Shaw DEL VISTA Dune Carpet - SH-ZZ262-00152

Shaw DEL VISTA Sierra Hills Carpet - SH-ZZ262-00174

Shaw DEL VISTA Cornflower Carpet - SH-ZZ262-00212

Shaw DEL VISTA Magic Carpet - SH-ZZ262-00214

Shaw DEL VISTA Soft Sky Carpet - SH-ZZ262-00423

Shaw DEL VISTA Tidal Carpet - SH-ZZ262-00446

Shaw DEL VISTA Marina Carpet - SH-ZZ262-00458

Shaw DEL VISTA Ash Mist Carpet - SH-ZZ262-00511
Spanish Sand is a colorway in Shaw's DEL VISTA carpet (style ZZ262, color 00154), part of the Classics collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Classics |
| Style Name | DEL VISTA |
| Style Number | ZZ262 |
| Color Name | Spanish Sand |
| Color Number | 00154 |
| Item / SKU | SH-ZZ262-00154 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 1 in L |
| Face Weight | 29.2 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review

