Shaw DEL VISTA Linen Carpet - SH-ZZ262-00121
$1.00
SKU
SH-ZZ262-00121
Shaw DEL VISTA in Linen — ANSO High Performance Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style ZZ262, item SH-ZZ262-00121. Free sample available.
| Product Name | Shaw DEL VISTA Linen Carpet - SH-ZZ262-00121 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM LIGHT |
| Color Range | DRIFTWOOD BLONDE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | DEL VISTA |
| Color | Linen |
| Item Number | SH-ZZ262-00121 |
| Style | DEL VISTA |
| Construction | Pattern |
| Style Name | DEL VISTA |
| Style Number | ZZ262 |
| Color Name | Linen |
| Color Number | 00121 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Classics |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Classics |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 1 in L |
More from Shaw DEL VISTA
Shaw DEL VISTA Terrazo Carpet - SH-ZZ262-00114
Shaw DEL VISTA Beach Grass Carpet - SH-ZZ262-00117
Shaw DEL VISTA Ivory Carpet - SH-ZZ262-00120
Shaw DEL VISTA Dune Carpet - SH-ZZ262-00152
Shaw DEL VISTA Spanish Sand Carpet - SH-ZZ262-00154
Shaw DEL VISTA Sierra Hills Carpet - SH-ZZ262-00174
Shaw DEL VISTA Cornflower Carpet - SH-ZZ262-00212
Shaw DEL VISTA Magic Carpet - SH-ZZ262-00214
Shaw DEL VISTA Soft Sky Carpet - SH-ZZ262-00423
Shaw DEL VISTA Tidal Carpet - SH-ZZ262-00446
Shaw DEL VISTA Marina Carpet - SH-ZZ262-00458
Shaw DEL VISTA Ash Mist Carpet - SH-ZZ262-00511
Linen is a colorway in Shaw's DEL VISTA carpet (style ZZ262, color 00121), part of the Classics collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Classics |
| Style Name | DEL VISTA |
| Style Number | ZZ262 |
| Color Name | Linen |
| Color Number | 00121 |
| Item / SKU | SH-ZZ262-00121 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 1 in L |
| Face Weight | 29.2 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review