Anderson Tuftex Pose Comet Carpet - ZZ079-00454
$1.00
SKU
ZZ079-00454
Anderson Tuftex Pose in Comet — ANSO High Performance Nylon Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ079, item ZZ079-00454. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Pose Comet Carpet - ZZ079-00454 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Pose |
| Color | Comet |
| Item Number | ZZ079-00454 |
| Style | Pose |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Pose |
| Style Number | ZZ079 |
| Color Name | Comet |
| Color Number | 00454 |
| Fiber | 100% Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 35.1 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 10 in L |
More from Anderson Tuftex Pose
Anderson Tuftex Pose Rockport Carpet - ZZ079-00515
Anderson Tuftex Pose Inner Balance Carpet - ZZ079-00511
Anderson Tuftex Pose Almond Milk Carpet - ZZ079-00101
Anderson Tuftex Pose Bungalow Carpet - ZZ079-00103
Anderson Tuftex Pose Aria Carpet - ZZ079-00111
Anderson Tuftex Pose Minimal Carpet - ZZ079-00112
Anderson Tuftex Pose Morning Light Carpet - ZZ079-00113
Anderson Tuftex Pose Oak Ridge Carpet - ZZ079-00114
Anderson Tuftex Pose Coronado Carpet - ZZ079-00115
Anderson Tuftex Pose Folklore Carpet - ZZ079-00123
Anderson Tuftex Pose Rain Dance Carpet - ZZ079-00311
Anderson Tuftex Pose Pine Forest Carpet - ZZ079-00314
Comet is a colorway in Anderson Tuftex's Pose carpet (style ZZ079, color 00454), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Pose |
| Style Number | ZZ079 |
| Color Name | Comet |
| Color Number | 00454 |
| Item / SKU | ZZ079-00454 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Cut & Loop Pattern |
| Fiber | 100% Nylon |
| Pattern Repeat | 18 in W X 10 in L |
| Face Weight | 35.1 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Soften any space with the water-color waves in Pose. Its large, moving lines travel the length of a room and give you the feel of texture and pattern but also keep the feeling of hand-drawn detail. Relax and unwind with any of the 30 inspired neutrals that are sure to calm any environment.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review