Anderson Tuftex Pose Bungalow Carpet - ZZ079-00103
$1.00
SKU
ZZ079-00103
Anderson Tuftex Pose in Bungalow — ANSO High Performance Nylon Cut Pile broadloom carpet, 12 ft wide. Style ZZ079, item ZZ079-00103. Free sample available.
| Product Name | Anderson Tuftex Pose Bungalow Carpet - ZZ079-00103 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Range | TAN |
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Collection | Pose |
| Color | Bungalow |
| Item Number | ZZ079-00103 |
| Style | Pose |
| Construction | Tufted |
| Style Name | Pose |
| Style Number | ZZ079 |
| Color Name | Bungalow |
| Color Number | 00103 |
| Fiber | 100% Nylon |
| Carpet Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Face Weight (oz/sq yd) | 35.1 oz/yd² |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Pile Type | Cut Pile |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Residential Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 10 in L |
More from Anderson Tuftex Pose

Anderson Tuftex Pose Rockport Carpet - ZZ079-00515

Anderson Tuftex Pose Inner Balance Carpet - ZZ079-00511

Anderson Tuftex Pose Almond Milk Carpet - ZZ079-00101

Anderson Tuftex Pose Aria Carpet - ZZ079-00111

Anderson Tuftex Pose Minimal Carpet - ZZ079-00112

Anderson Tuftex Pose Morning Light Carpet - ZZ079-00113

Anderson Tuftex Pose Oak Ridge Carpet - ZZ079-00114

Anderson Tuftex Pose Coronado Carpet - ZZ079-00115

Anderson Tuftex Pose Folklore Carpet - ZZ079-00123

Anderson Tuftex Pose Rain Dance Carpet - ZZ079-00311

Anderson Tuftex Pose Pine Forest Carpet - ZZ079-00314

Anderson Tuftex Pose Wonder Carpet - ZZ079-00316
Bungalow is a colorway in Anderson Tuftex's Pose carpet (style ZZ079, color 00103), part of the Anderson Tuftex Carpet collection. Woven in Nylon, this 12 ft broadloom roll combines designer aesthetics with stain-resistant solution-dyed fiber.
More Information
| Manufacturer | Anderson Tuftex |
| Brand Collection | Anderson Tuftex Carpet |
| Style Name | Pose |
| Style Number | ZZ079 |
| Color Name | Bungalow |
| Color Number | 00103 |
| Item / SKU | ZZ079-00103 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Cut & Loop Pattern |
| Fiber | 100% Nylon |
| Pattern Repeat | 18 in W X 10 in L |
| Face Weight | 35.1 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Roll Width | 12 ft |
| Dye Method | Solution Dyed |
| Stain Treatment | ANSO® Stain Resistance |
| Warranty | Residential Broadloom Limited Warranty |
| Total Recycled Content | No |
| Certifications | CRI® Green Label Plus, Cradle to Cradle® Certified |
Behind the Design
Soften any space with the water-color waves in Pose. Its large, moving lines travel the length of a room and give you the feel of texture and pattern but also keep the feeling of hand-drawn detail. Relax and unwind with any of the 30 inspired neutrals that are sure to calm any environment.
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review

