Shaw WESTEND Field Stone Carpet - SH-52V45-00105
$1.00
SKU
SH-52V45-00105
Shaw WESTEND in Field Stone — EverTouch BCF Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style 52V45, item SH-52V45-00105. Free sample available.
| Product Name | Shaw WESTEND Field Stone Carpet - SH-52V45-00105 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | LIGHT UMBER BEIGE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | WESTEND |
| Color | Field Stone |
| Item Number | SH-52V45-00105 |
| Style | WESTEND |
| Construction | Pattern |
| Style Name | WESTEND |
| Style Number | 52V45 |
| Color Name | Field Stone |
| Color Number | 00105 |
| Fiber | 100% EverTouch® BCF Nylon |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1.25 in W X 1 in L |
Field Stone is a colorway in Shaw's WESTEND carpet (style 52V45, color 00105), part of the Shaw collection. Woven in 100% EverTouch® BCF Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | WESTEND |
| Style Number | 52V45 |
| Color Name | Field Stone |
| Color Number | 00105 |
| Item / SKU | SH-52V45-00105 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% EverTouch® BCF Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1.25 in W X 1 in L |
| Face Weight | 25 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review