Shaw WAYFARER Stone Harbor Carpet - SH-ZZ225-00525
$1.00
SKU
SH-ZZ225-00525
Shaw WAYFARER in Stone Harbor — ANSO High Performance Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style ZZ225, item SH-ZZ225-00525. Free sample available.
| Product Name | Shaw WAYFARER Stone Harbor Carpet - SH-ZZ225-00525 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | GREY |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | WAYFARER |
| Color | Stone Harbor |
| Item Number | SH-ZZ225-00525 |
| Style | WAYFARER |
| Construction | Pattern |
| Style Name | WAYFARER |
| Style Number | ZZ225 |
| Color Name | Stone Harbor |
| Color Number | 00525 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Classics |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Classics |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 6 in W X 9.13 in L |
More from Shaw WAYFARER
Shaw WAYFARER Cotton Tail Carpet - SH-ZZ225-00121
Shaw WAYFARER Mystic Beige Carpet - SH-ZZ225-00123
Shaw WAYFARER Arizona Tan Carpet - SH-ZZ225-00125
Shaw WAYFARER Antique Pearl Carpet - SH-ZZ225-00172
Shaw WAYFARER Sunlight Carpet - SH-ZZ225-00222
Shaw WAYFARER Straw Carpet - SH-ZZ225-00272
Shaw WAYFARER Peanut Shell Carpet - SH-ZZ225-00273
Shaw WAYFARER Sage Carpet - SH-ZZ225-00352
Shaw WAYFARER Horizon Carpet - SH-ZZ225-00353
Shaw WAYFARER Capri Coast Carpet - SH-ZZ225-00432
Shaw WAYFARER Clearspring Carpet - SH-ZZ225-00443
Shaw WAYFARER Stratton Carpet - SH-ZZ225-00445
Stone Harbor is a colorway in Shaw's WAYFARER carpet (style ZZ225, color 00525), part of the Classics collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Classics |
| Style Name | WAYFARER |
| Style Number | ZZ225 |
| Color Name | Stone Harbor |
| Color Number | 00525 |
| Item / SKU | SH-ZZ225-00525 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 6 in W X 9.13 in L |
| Face Weight | 29.2 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review