Shaw WANDERER Storm Cloud Carpet - SH-ZZ224-00537
$1.00
SKU
SH-ZZ224-00537
Shaw WANDERER in Storm Cloud — ANSO High Performance Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style ZZ224, item SH-ZZ224-00537. Free sample available.
| Product Name | Shaw WANDERER Storm Cloud Carpet - SH-ZZ224-00537 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM DARK |
| Color Range | BROWN GRAY |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | WANDERER |
| Color | Storm Cloud |
| Item Number | SH-ZZ224-00537 |
| Style | WANDERER |
| Construction | Pattern |
| Style Name | WANDERER |
| Style Number | ZZ224 |
| Color Name | Storm Cloud |
| Color Number | 00537 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Classics |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Classics |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 9 in W X 22 in L |
More from Shaw WANDERER

Shaw WANDERER Cotton Tail Carpet - SH-ZZ224-00121

Shaw WANDERER Mystic Beige Carpet - SH-ZZ224-00123

Shaw WANDERER Arizona Tan Carpet - SH-ZZ224-00125

Shaw WANDERER Antique Pearl Carpet - SH-ZZ224-00172

Shaw WANDERER Sunlight Carpet - SH-ZZ224-00222

Shaw WANDERER Straw Carpet - SH-ZZ224-00272

Shaw WANDERER Peanut Shell Carpet - SH-ZZ224-00273

Shaw WANDERER Sage Carpet - SH-ZZ224-00352

Shaw WANDERER Horizon Carpet - SH-ZZ224-00353

Shaw WANDERER Capri Coast Carpet - SH-ZZ224-00432

Shaw WANDERER Clearspring Carpet - SH-ZZ224-00443

Shaw WANDERER Stratton Carpet - SH-ZZ224-00445
Storm Cloud is a colorway in Shaw's WANDERER carpet (style ZZ224, color 00537), part of the Classics collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Classics |
| Style Name | WANDERER |
| Style Number | ZZ224 |
| Color Name | Storm Cloud |
| Color Number | 00537 |
| Item / SKU | SH-ZZ224-00537 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 9 in W X 22 in L |
| Face Weight | 29.2 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review

