Shaw VINTAGE REVIVAL Cold Winter Carpet - SH-CC77B-00126
$1.00
SKU
SH-CC77B-00126
Shaw VINTAGE REVIVAL in Cold Winter — ANSO Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style CC77B, item SH-CC77B-00126. Free sample available.
| Product Name | Shaw VINTAGE REVIVAL Cold Winter Carpet - SH-CC77B-00126 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | SILVER |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | VINTAGE REVIVAL |
| Color | Cold Winter |
| Item Number | SH-CC77B-00126 |
| Style | VINTAGE REVIVAL |
| Construction | Pattern |
| Style Name | VINTAGE REVIVAL |
| Style Number | CC77B |
| Color Name | Cold Winter |
| Color Number | 00126 |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Carpet Collection | CARESS |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | CARESS |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 37 in L |
More from Shaw VINTAGE REVIVAL
Shaw VINTAGE REVIVAL Candle Light Carpet - SH-CC77B-00122
Shaw VINTAGE REVIVAL Baltic Stone Carpet - SH-CC77B-00128
Shaw VINTAGE REVIVAL Snowfall Carpet - SH-CC77B-00150
Shaw VINTAGE REVIVAL Delicate Cream Carpet - SH-CC77B-00156
Shaw VINTAGE REVIVAL Turmeric Carpet - SH-CC77B-00250
Shaw VINTAGE REVIVAL Waters Edge Carpet - SH-CC77B-00307
Shaw VINTAGE REVIVAL Deep Sea Carpet - SH-CC77B-00433
Shaw VINTAGE REVIVAL Ocean Villa Carpet - SH-CC77B-00436
Shaw VINTAGE REVIVAL Minimal Carpet - SH-CC77B-00514
Shaw VINTAGE REVIVAL Wrought Iron Carpet - SH-CC77B-00533
Shaw VINTAGE REVIVAL Grounded Gray Carpet - SH-CC77B-00536
Shaw VINTAGE REVIVAL Sunbaked Carpet - SH-CC77B-00650
Cold Winter is a colorway in Shaw's VINTAGE REVIVAL carpet (style CC77B, color 00126), part of the CARESS collection. Woven in 100% ANSO® Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | CARESS |
| Style Name | VINTAGE REVIVAL |
| Style Number | CC77B |
| Color Name | Cold Winter |
| Color Number | 00126 |
| Item / SKU | SH-CC77B-00126 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 37 in L |
| Face Weight | 40.9 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review