Shaw VALID Toast Carpet - SH-5E323-00110
$1.00
SKU
SH-5E323-00110
Shaw VALID in Toast — Solution Dyed PET Polyester Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style 5E323, item SH-5E323-00110. Free sample available.
| Product Name | Shaw VALID Toast Carpet - SH-5E323-00110 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | TAUPE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | VALID |
| Color | Toast |
| Item Number | SH-5E323-00110 |
| Style | VALID |
| Construction | Pattern |
| Style Name | VALID |
| Style Number | 5E323 |
| Color Name | Toast |
| Color Number | 00110 |
| Fiber | 100% Solution Dyed PET Polyester |
| Carpet Collection | Simply the Best Values |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Simply the Best Values |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1.5 in W X 2 in L |
More from Shaw VALID
Shaw VALID Mist Carpet - SH-5E323-00101
Shaw VALID Pearl Carpet - SH-5E323-00103
Shaw VALID Stone Carpet - SH-5E323-00104
Shaw VALID Nature Walk Carpet - SH-5E323-00107
Shaw VALID Twine Carpet - SH-5E323-00108
Shaw VALID Shadow Carpet - SH-5E323-00109
Shaw VALID Rock Wall Carpet - SH-5E323-00504
Shaw VALID Iced Mocha Carpet - SH-5E323-00505
Toast is a colorway in Shaw's VALID carpet (style 5E323, color 00110), part of the Simply the Best Values collection. Woven in 100% Solution Dyed PET Polyester with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Simply the Best Values |
| Style Name | VALID |
| Style Number | 5E323 |
| Color Name | Toast |
| Color Number | 00110 |
| Item / SKU | SH-5E323-00110 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% Solution Dyed PET Polyester |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1.5 in W X 2 in L |
| Face Weight | 25 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review