Shaw TRUE REFLECTIONS LOOP China Pearl Carpet - SH-5C782-00100
$1.00
SKU
SH-5C782-00100
Shaw TRUE REFLECTIONS LOOP in China Pearl — ANSO Soft BCF Nylon Texture carpet, 12 ft broadloom. Style 5C782, item SH-5C782-00100. Free sample available.
| Product Name | Shaw TRUE REFLECTIONS LOOP China Pearl Carpet - SH-5C782-00100 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM LIGHT |
| Color Range | CREAM WHITE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | TRUE REFLECTIONS LOOP |
| Color | China Pearl |
| Item Number | SH-5C782-00100 |
| Style | TRUE REFLECTIONS LOOP |
| Construction | Texture |
| Style Name | TRUE REFLECTIONS LOOP |
| Style Number | 5C782 |
| Color Name | China Pearl |
| Color Number | 00100 |
| Fiber | 100% ANSO® Soft BCF Nylon |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Texture |
| Color | White / Beige |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Cut Pile |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 0.75 in L |
More from Shaw TRUE REFLECTIONS LOOP
Shaw TRUE REFLECTIONS LOOP Candlewick Glow Carpet - SH-5C782-00101
Shaw TRUE REFLECTIONS LOOP French Linen Carpet - SH-5C782-00103
Shaw TRUE REFLECTIONS LOOP Mesa Carpet - SH-5C782-00105
Shaw TRUE REFLECTIONS LOOP Clay Stone Carpet - SH-5C782-00108
Shaw TRUE REFLECTIONS LOOP Textured Canvas Carpet - SH-5C782-00150
Shaw TRUE REFLECTIONS LOOP Bare Essence Carpet - SH-5C782-00151
Shaw TRUE REFLECTIONS LOOP Latte Carpet - SH-5C782-00152
Shaw TRUE REFLECTIONS LOOP Bay Laurel Carpet - SH-5C782-00351
Shaw TRUE REFLECTIONS LOOP Washed Turquoise Carpet - SH-5C782-00453
Shaw TRUE REFLECTIONS LOOP Ash Carpet - SH-5C782-00550
Shaw TRUE REFLECTIONS LOOP Atmosphere Carpet - SH-5C782-00552
Shaw TRUE REFLECTIONS LOOP Honey Pot Carpet - SH-5C782-00722
China Pearl is a colorway in Shaw's TRUE REFLECTIONS LOOP carpet (style 5C782, color 00100), part of the Shaw collection. Woven in 100% ANSO® Soft BCF Nylon with Texture construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | TRUE REFLECTIONS LOOP |
| Style Number | 5C782 |
| Color Name | China Pearl |
| Color Number | 00100 |
| Item / SKU | SH-5C782-00100 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Texture |
| Fiber | 100% ANSO® Soft BCF Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 0.75 in L |
| Face Weight | 40.9 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® Platinum |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review