Shaw TROON NORTH Titanium Carpet - SH-5576G-00544
$1.00
SKU
SH-5576G-00544
Shaw TROON NORTH in Titanium — BCF Endura III Plus Nylon Texture carpet, 12 ft broadloom. Style 5576G, item SH-5576G-00544. Free sample available.
| Product Name | Shaw TROON NORTH Titanium Carpet - SH-5576G-00544 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM DARK |
| Color Range | GREY BROWN |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | TROON NORTH |
| Color | Titanium |
| Item Number | SH-5576G-00544 |
| Style | TROON NORTH |
| Construction | Texture |
| Style Name | TROON NORTH |
| Style Number | 5576G |
| Color Name | Titanium |
| Color Number | 00544 |
| Fiber | 100% BCF Endura III® Plus Nylon |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Texture |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Cut Pile |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 1 in L |
More from Shaw TROON NORTH
Shaw TROON NORTH Dunes Carpet - SH-5576G-00102
Shaw TROON NORTH Canvas Carpet - SH-5576G-00103
Shaw TROON NORTH Cold Water Carpet - SH-5576G-00510
Shaw TROON NORTH Sea Salt Carpet - SH-5576G-00512
Shaw TROON NORTH Valley Mist Carpet - SH-5576G-00523
Shaw TROON NORTH Charcoal Carpet - SH-5576G-00539
Shaw TROON NORTH Silver Leaf Carpet - SH-5576G-00541
Shaw TROON NORTH Mushroom Carpet - SH-5576G-00703
Shaw TROON NORTH Agate Carpet - SH-5576G-00713
Shaw TROON NORTH Hiking Trail Carpet - SH-5576G-00753
Shaw TROON NORTH Sable Carpet - SH-5576G-00754
Titanium is a colorway in Shaw's TROON NORTH carpet (style 5576G, color 00544), part of the Shaw collection. Woven in 100% BCF Endura III® Plus Nylon with Texture construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | TROON NORTH |
| Style Number | 5576G |
| Color Name | Titanium |
| Color Number | 00544 |
| Item / SKU | SH-5576G-00544 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Texture |
| Fiber | 100% BCF Endura III® Plus Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 1 in L |
| Face Weight | 25 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review