Shaw Tranquil Spirit Lilac Gray Carpet - SH-5E585-00550
$1.00
SKU
SH-5E585-00550
Shaw Tranquil Spirit in Lilac Gray — ANSO High Performance PET Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style 5E585, item SH-5E585-00550. Free sample available.
| Product Name | Shaw Tranquil Spirit Lilac Gray Carpet - SH-5E585-00550 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | GREY |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Tranquil Spirit |
| Color | Lilac Gray |
| Item Number | SH-5E585-00550 |
| Style | Tranquil Spirit |
| Construction | Pattern |
| Style Name | Tranquil Spirit |
| Style Number | 5E585 |
| Color Name | Lilac Gray |
| Color Number | 00550 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Carpet Collection | Pet Perfect + |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Pet Perfect + |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 34 in L |
More from Shaw Tranquil Spirit
Shaw Tranquil Spirit Frozen Carpet - SH-5E585-00107
Shaw Tranquil Spirit Natural Carpet - SH-5E585-00109
Shaw Tranquil Spirit Chic Greige Carpet - SH-5E585-00111
Shaw Tranquil Spirit Soft Sense Carpet - SH-5E585-00112
Shaw Tranquil Spirit Cameo Carpet - SH-5E585-00113
Shaw Tranquil Spirit Snowfall Carpet - SH-5E585-00150
Shaw Tranquil Spirit Rerooted Nature Carpet - SH-5E585-00300
Shaw Tranquil Spirit Refined Carpet - SH-5E585-00402
Shaw Tranquil Spirit Serene Blue Carpet - SH-5E585-00453
Shaw Tranquil Spirit Ashes Carpet - SH-5E585-00501
Shaw Tranquil Spirit Rock Crystal Carpet - SH-5E585-00508
Shaw Tranquil Spirit Vintage Carpet - SH-5E585-00509
Lilac Gray is a colorway in Shaw's Tranquil Spirit carpet (style 5E585, color 00550), part of the Pet Perfect + collection. Woven in 100% ANSO® High Performance PET with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Pet Perfect + |
| Style Name | Tranquil Spirit |
| Style Number | 5E585 |
| Color Name | Lilac Gray |
| Color Number | 00550 |
| Item / SKU | SH-5E585-00550 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 34 in L |
| Face Weight | 40.9 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review