Shaw SUBTLE SHIMMER LOOP Ash Carpet - SH-5568G-00550
$1.00
SKU
SH-5568G-00550
Shaw SUBTLE SHIMMER LOOP in Ash — ANSO Soft BCF Nylon Texture carpet, 12 ft broadloom. Style 5568G, item SH-5568G-00550. Free sample available.
| Product Name | Shaw SUBTLE SHIMMER LOOP Ash Carpet - SH-5568G-00550 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | DRIFTWOOD |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | SUBTLE SHIMMER LOOP |
| Color | Ash |
| Item Number | SH-5568G-00550 |
| Style | SUBTLE SHIMMER LOOP |
| Construction | Texture |
| Style Name | SUBTLE SHIMMER LOOP |
| Style Number | 5568G |
| Color Name | Ash |
| Color Number | 00550 |
| Fiber | 100% ANSO® Soft BCF Nylon |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Texture |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Cut Pile |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 0.75 in L |
More from Shaw SUBTLE SHIMMER LOOP
Shaw SUBTLE SHIMMER LOOP China Pearl Carpet - SH-5568G-00100
Shaw SUBTLE SHIMMER LOOP Candlewick Glow Carpet - SH-5568G-00101
Shaw SUBTLE SHIMMER LOOP French Linen Carpet - SH-5568G-00103
Shaw SUBTLE SHIMMER LOOP Mesa Carpet - SH-5568G-00105
Shaw SUBTLE SHIMMER LOOP Clay Stone Carpet - SH-5568G-00108
Shaw SUBTLE SHIMMER LOOP Textured Canvas Carpet - SH-5568G-00150
Shaw SUBTLE SHIMMER LOOP Bare Essence Carpet - SH-5568G-00151
Shaw SUBTLE SHIMMER LOOP Latte Carpet - SH-5568G-00152
Shaw SUBTLE SHIMMER LOOP Bay Laurel Carpet - SH-5568G-00351
Shaw SUBTLE SHIMMER LOOP Washed Turquoise Carpet - SH-5568G-00453
Shaw SUBTLE SHIMMER LOOP Atmosphere Carpet - SH-5568G-00552
Shaw SUBTLE SHIMMER LOOP Honey Pot Carpet - SH-5568G-00722
Ash is a colorway in Shaw's SUBTLE SHIMMER LOOP carpet (style 5568G, color 00550), part of the Shaw collection. Woven in 100% ANSO® Soft BCF Nylon with Texture construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | SUBTLE SHIMMER LOOP |
| Style Number | 5568G |
| Color Name | Ash |
| Color Number | 00550 |
| Item / SKU | SH-5568G-00550 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Texture |
| Fiber | 100% ANSO® Soft BCF Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 0.75 in L |
| Face Weight | 40.9 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® Platinum |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review