Shaw STATE OF MIND Deep Sea Carpet - SH-CC72B-00433
$1.00
SKU
SH-CC72B-00433
Shaw STATE OF MIND in Deep Sea — Anso Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style CC72B, item SH-CC72B-00433. Free sample available.
| Product Name | Shaw STATE OF MIND Deep Sea Carpet - SH-CC72B-00433 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | DARK |
| Color Range | BLACK |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | STATE OF MIND |
| Color | Deep Sea |
| Item Number | SH-CC72B-00433 |
| Style | STATE OF MIND |
| Construction | Pattern |
| Style Name | STATE OF MIND |
| Style Number | CC72B |
| Color Name | Deep Sea |
| Color Number | 00433 |
| Fiber | 100% Anso® Nylon |
| Carpet Collection | CARESS |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | CARESS |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 34.25 in L |
More from Shaw STATE OF MIND
Shaw STATE OF MIND Candle Light Carpet - SH-CC72B-00122
Shaw STATE OF MIND Cold Winter Carpet - SH-CC72B-00126
Shaw STATE OF MIND Baltic Stone Carpet - SH-CC72B-00128
Shaw STATE OF MIND Snowfall Carpet - SH-CC72B-00150
Shaw STATE OF MIND Delicate Cream Carpet - SH-CC72B-00156
Shaw STATE OF MIND Waters Edge Carpet - SH-CC72B-00307
Shaw STATE OF MIND Ocean Villa Carpet - SH-CC72B-00436
Shaw STATE OF MIND Minimal Carpet - SH-CC72B-00514
Shaw STATE OF MIND Wrought Iron Carpet - SH-CC72B-00533
Shaw STATE OF MIND Grounded Grey Carpet - SH-CC72B-00536
Shaw STATE OF MIND Sunbaked Carpet - SH-CC72B-00650
Shaw STATE OF MIND Natural Beauty Carpet - SH-CC72B-00721
Deep Sea is a colorway in Shaw's STATE OF MIND carpet (style CC72B, color 00433), part of the CARESS collection. Woven in 100% Anso® Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | CARESS |
| Style Name | STATE OF MIND |
| Style Number | CC72B |
| Color Name | Deep Sea |
| Color Number | 00433 |
| Item / SKU | SH-CC72B-00433 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% Anso® Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 34.25 in L |
| Face Weight | 48.8 oz/yd² |
| Backing | Lifeguard Blue |
| Stain Treatment | R2X |
| Dye Method | Continuous Dyed |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review