Shaw SQUARE ONE Azure Carpet - SH-EA500-00410
$1.00
SKU
SH-EA500-00410
Shaw SQUARE ONE in Azure — ANSO BCF Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style EA500, item SH-EA500-00410. Free sample available.
| Product Name | Shaw SQUARE ONE Azure Carpet - SH-EA500-00410 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | DARK |
| Color Range | BROWN GRAY |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | SQUARE ONE |
| Color | Azure |
| Item Number | SH-EA500-00410 |
| Style | SQUARE ONE |
| Construction | Pattern |
| Style Name | SQUARE ONE |
| Style Number | EA500 |
| Color Name | Azure |
| Color Number | 00410 |
| Fiber | 100% ANSO® BCF Nylon |
| Carpet Collection | Anso Originals |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Anso Originals |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 0.63 in L |
More from Shaw SQUARE ONE
Shaw SQUARE ONE Winter White Carpet - SH-EA500-00100
Shaw SQUARE ONE Linen Carpet - SH-EA500-00101
Shaw SQUARE ONE Dunes Carpet - SH-EA500-00102
Shaw SQUARE ONE Canvas Carpet - SH-EA500-00103
Shaw SQUARE ONE Frost Carpet - SH-EA500-00104
Shaw SQUARE ONE Fieldstone Carpet - SH-EA500-00105
Shaw SQUARE ONE Wool Skein Carpet - SH-EA500-00111
Shaw SQUARE ONE Indigo Carpet - SH-EA500-00411
Shaw SQUARE ONE Cold Water Carpet - SH-EA500-00510
Shaw SQUARE ONE Gray Flannel Carpet - SH-EA500-00511
Shaw SQUARE ONE Sea Salt Carpet - SH-EA500-00512
Shaw SQUARE ONE Pewter Carpet - SH-EA500-00513
Azure is a colorway in Shaw's SQUARE ONE carpet (style EA500, color 00410), part of the Anso Originals collection. Woven in 100% ANSO® BCF Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Anso Originals |
| Style Name | SQUARE ONE |
| Style Number | EA500 |
| Color Name | Azure |
| Color Number | 00410 |
| Item / SKU | SH-EA500-00410 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® BCF Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 0.63 in L |
| Face Weight | 25 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review