Shaw SPACE LINE Dream Dust Carpet - SH-812CC-00220
$1.00
SKU
SH-812CC-00220
Shaw SPACE LINE in Dream Dust — ANSO High Performance Nylon Loop carpet, 12 ft broadloom. Style 812CC, item SH-812CC-00220. Free sample available.
| Product Name | Shaw SPACE LINE Dream Dust Carpet - SH-812CC-00220 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | GREIGE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | SPACE LINE |
| Color | Dream Dust |
| Item Number | SH-812CC-00220 |
| Style | SPACE LINE |
| Construction | Loop |
| Style Name | SPACE LINE |
| Style Number | 812CC |
| Color Name | Dream Dust |
| Color Number | 00220 |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Loop |
| Color | Brown / Tan |
| Construction | Loop |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 1.25 in L |
More from Shaw SPACE LINE
Shaw SPACE LINE Brushed Ivory Carpet - SH-812CC-00111
Shaw SPACE LINE Chic Cream Carpet - SH-812CC-00112
Shaw SPACE LINE Sandcastle Carpet - SH-812CC-00113
Shaw SPACE LINE Ceramic Glaze Carpet - SH-812CC-00171
Shaw SPACE LINE Baked Beige Carpet - SH-812CC-00173
Shaw SPACE LINE Chamois Carpet - SH-812CC-00221
Shaw SPACE LINE Tiger Eye Carpet - SH-812CC-00228
Shaw SPACE LINE Frosted Ivy Carpet - SH-812CC-00352
Shaw SPACE LINE Cement Carpet - SH-812CC-00512
Shaw SPACE LINE Oyster Carpet - SH-812CC-00513
Shaw SPACE LINE Gray Whisper Carpet - SH-812CC-00515
Shaw SPACE LINE Valley Mist Carpet - SH-812CC-00523
Dream Dust is a colorway in Shaw's SPACE LINE carpet (style 812CC, color 00220), part of the Shaw collection. Loop construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | SPACE LINE |
| Style Number | 812CC |
| Color Name | Dream Dust |
| Color Number | 00220 |
| Item / SKU | SH-812CC-00220 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Loop |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 1.25 in L |
| Face Weight | 26 oz/yd² |
| Backing | Softbac Platinum |
| Stain Treatment | R2X |
| Dye Method | Continuous Dyed |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review