Shaw SOLSTICE Terrazo Carpet - SH-ZZ264-00114
$1.00
SKU
SH-ZZ264-00114
Shaw SOLSTICE in Terrazo — ANSO High Performance Nylon Loop carpet, 12 ft broadloom. Style ZZ264, item SH-ZZ264-00114. Free sample available.
| Product Name | Shaw SOLSTICE Terrazo Carpet - SH-ZZ264-00114 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | KHAKI |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | SOLSTICE |
| Color | Terrazo |
| Item Number | SH-ZZ264-00114 |
| Style | SOLSTICE |
| Construction | Loop |
| Style Name | SOLSTICE |
| Style Number | ZZ264 |
| Color Name | Terrazo |
| Color Number | 00114 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Classics |
| Pile Type | Loop |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Loop |
| Collection (Marketing) | Classics |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 9 in W X 10.5 in L |
More from Shaw SOLSTICE
Shaw SOLSTICE Beach Grass Carpet - SH-ZZ264-00117
Shaw SOLSTICE Ivory Carpet - SH-ZZ264-00120
Shaw SOLSTICE Linen Carpet - SH-ZZ264-00121
Shaw SOLSTICE Dune Carpet - SH-ZZ264-00152
Shaw SOLSTICE Spanish Sand Carpet - SH-ZZ264-00154
Shaw SOLSTICE Sierra Hills Carpet - SH-ZZ264-00174
Shaw SOLSTICE Cornflower Carpet - SH-ZZ264-00212
Shaw SOLSTICE Magic Carpet - SH-ZZ264-00214
Shaw SOLSTICE Soft Sky Carpet - SH-ZZ264-00423
Shaw SOLSTICE Tidal Carpet - SH-ZZ264-00446
Shaw SOLSTICE Marina Carpet - SH-ZZ264-00458
Shaw SOLSTICE Ash Mist Carpet - SH-ZZ264-00511
Terrazo is a colorway in Shaw's SOLSTICE carpet (style ZZ264, color 00114), part of the Classics collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon with Loop construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Classics |
| Style Name | SOLSTICE |
| Style Number | ZZ264 |
| Color Name | Terrazo |
| Color Number | 00114 |
| Item / SKU | SH-ZZ264-00114 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 9 in W X 10.5 in L |
| Face Weight | 29.3 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review