Shaw SINCERE BEAUTY LOOP Mesa Carpet - SH-EA184-00105
$1.00
SKU
SH-EA184-00105
Shaw SINCERE BEAUTY LOOP in Mesa — ANSO Soft BCF Nylon Loop carpet, 12 ft broadloom. Style EA184, item SH-EA184-00105. Free sample available.
| Product Name | Shaw SINCERE BEAUTY LOOP Mesa Carpet - SH-EA184-00105 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | LIGHT UMBER BEIGE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | SINCERE BEAUTY LOOP |
| Color | Mesa |
| Item Number | SH-EA184-00105 |
| Style | SINCERE BEAUTY LOOP |
| Construction | Loop |
| Style Name | SINCERE BEAUTY LOOP |
| Style Number | EA184 |
| Color Name | Mesa |
| Color Number | 00105 |
| Fiber | 100% ANSO® Soft BCF Nylon |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Loop |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Loop |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 0.75 in L |
More from Shaw SINCERE BEAUTY LOOP
Shaw SINCERE BEAUTY LOOP China Pearl Carpet - SH-EA184-00100
Shaw SINCERE BEAUTY LOOP Candlewick Glow Carpet - SH-EA184-00101
Shaw SINCERE BEAUTY LOOP French Linen Carpet - SH-EA184-00103
Shaw SINCERE BEAUTY LOOP Clay Stone Carpet - SH-EA184-00108
Shaw SINCERE BEAUTY LOOP Honey Pot Carpet - SH-EA184-00722
Mesa is a colorway in Shaw's SINCERE BEAUTY LOOP carpet (style EA184, color 00105), part of the Shaw collection. Woven in 100% ANSO® Soft BCF Nylon with Loop construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | SINCERE BEAUTY LOOP |
| Style Number | EA184 |
| Color Name | Mesa |
| Color Number | 00105 |
| Item / SKU | SH-EA184-00105 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Loop |
| Fiber | 100% ANSO® Soft BCF Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 0.75 in L |
| Face Weight | 40.9 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® Platinum |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review