Shaw SHADY STROLL Greige Mist Carpet - SH-5E689-00104
$1.00
SKU
SH-5E689-00104
Shaw SHADY STROLL in Greige Mist — ANSO High Performance Solution Dyed PET Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style 5E689, item SH-5E689-00104. Free sample available.
| Product Name | Shaw SHADY STROLL Greige Mist Carpet - SH-5E689-00104 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | GREY |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | SHADY STROLL |
| Color | Greige Mist |
| Item Number | SH-5E689-00104 |
| Style | SHADY STROLL |
| Construction | Pattern |
| Style Name | SHADY STROLL |
| Style Number | 5E689 |
| Color Name | Greige Mist |
| Color Number | 00104 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Solution Dyed PET |
| Carpet Collection | Pet Perfect |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Pet Perfect |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 31 in L |
More from Shaw SHADY STROLL
Shaw SHADY STROLL Silver Cloud Carpet - SH-5E689-00101
Shaw SHADY STROLL Warm Light Carpet - SH-5E689-00103
Shaw SHADY STROLL Dried Wheat Carpet - SH-5E689-00107
Shaw SHADY STROLL Dreamy Beige Carpet - SH-5E689-00108
Shaw SHADY STROLL Cobblestone Carpet - SH-5E689-00109
Shaw SHADY STROLL Blue Sky Carpet - SH-5E689-00400
Shaw SHADY STROLL Lake Life Carpet - SH-5E689-00401
Shaw SHADY STROLL Sheer Taupe Carpet - SH-5E689-00504
Shaw SHADY STROLL Stonehaven Carpet - SH-5E689-00505
Shaw SHADY STROLL Acorn Carpet - SH-5E689-00704
Shaw SHADY STROLL Tree Bark Carpet - SH-5E689-00706
Greige Mist is a colorway in Shaw's SHADY STROLL carpet (style 5E689, color 00104), part of the Pet Perfect collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Solution Dyed PET with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Pet Perfect |
| Style Name | SHADY STROLL |
| Style Number | 5E689 |
| Color Name | Greige Mist |
| Color Number | 00104 |
| Item / SKU | SH-5E689-00104 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Solution Dyed PET |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 31 in L |
| Face Weight | 43.9 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review