Shaw SENSIBLE NOW Etched Glass Carpet - SH-E9720-00576
$1.00
SKU
SH-E9720-00576
Shaw SENSIBLE NOW in Etched Glass — ANSO Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style E9720, item SH-E9720-00576. Free sample available.
| Product Name | Shaw SENSIBLE NOW Etched Glass Carpet - SH-E9720-00576 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | DRIFTWOOD |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | SENSIBLE NOW |
| Color | Etched Glass |
| Item Number | SH-E9720-00576 |
| Style | SENSIBLE NOW |
| Construction | Pattern |
| Style Name | SENSIBLE NOW |
| Style Number | E9720 |
| Color Name | Etched Glass |
| Color Number | 00576 |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Carpet Collection | Classics |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Classics |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 16.5 in L |
More from Shaw SENSIBLE NOW
Shaw SENSIBLE NOW White Hot Carpet - SH-E9720-00170
Shaw SENSIBLE NOW Crisp Linen Carpet - SH-E9720-00172
Shaw SENSIBLE NOW Studio Taupe Carpet - SH-E9720-00173
Shaw SENSIBLE NOW Quiet Moment Carpet - SH-E9720-00175
Shaw SENSIBLE NOW Alabaster Carpet - SH-E9720-00176
Shaw SENSIBLE NOW Passageway Carpet - SH-E9720-00177
Shaw SENSIBLE NOW High Noon Carpet - SH-E9720-00178
Shaw SENSIBLE NOW Gold Rush Carpet - SH-E9720-00270
Shaw SENSIBLE NOW Silver Springs Carpet - SH-E9720-00474
Shaw SENSIBLE NOW Blue Steel Carpet - SH-E9720-00475
Shaw SENSIBLE NOW Royal Navy Carpet - SH-E9720-00476
Shaw SENSIBLE NOW Silhouette Carpet - SH-E9720-00573
Etched Glass is a colorway in Shaw's SENSIBLE NOW carpet (style E9720, color 00576), part of the Classics collection. Woven in 100% ANSO® Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Classics |
| Style Name | SENSIBLE NOW |
| Style Number | E9720 |
| Color Name | Etched Glass |
| Color Number | 00576 |
| Item / SKU | SH-E9720-00576 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 16.5 in L |
| Face Weight | 25 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review