Shaw SAN SALVADOR Woodridge Carpet - SH-812MT-00779
$1.00
SKU
SH-812MT-00779
Shaw SAN SALVADOR in Woodridge — ANSO High Performance Nylon Loop carpet, 12 ft broadloom. Style 812MT, item SH-812MT-00779. Free sample available.
| Product Name | Shaw SAN SALVADOR Woodridge Carpet - SH-812MT-00779 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | DARK |
| Color Range | BLACK |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | SAN SALVADOR |
| Color | Woodridge |
| Item Number | SH-812MT-00779 |
| Style | SAN SALVADOR |
| Construction | Loop |
| Style Name | SAN SALVADOR |
| Style Number | 812MT |
| Color Name | Woodridge |
| Color Number | 00779 |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Loop |
| Color | Grey / Black |
| Construction | Loop |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 1.25 in L |
More from Shaw SAN SALVADOR
Shaw SAN SALVADOR Brushed Ivory Carpet - SH-812MT-00111
Shaw SAN SALVADOR Chic Cream Carpet - SH-812MT-00112
Shaw SAN SALVADOR Sandcastle Carpet - SH-812MT-00113
Shaw SAN SALVADOR Ceramic Glaze Carpet - SH-812MT-00171
Shaw SAN SALVADOR Baked Beige Carpet - SH-812MT-00173
Shaw SAN SALVADOR Dream Dust Carpet - SH-812MT-00220
Shaw SAN SALVADOR Chamois Carpet - SH-812MT-00221
Shaw SAN SALVADOR Tiger Eye Carpet - SH-812MT-00228
Shaw SAN SALVADOR Frosted Ivy Carpet - SH-812MT-00352
Shaw SAN SALVADOR Cement Carpet - SH-812MT-00512
Shaw SAN SALVADOR Oyster Carpet - SH-812MT-00513
Shaw SAN SALVADOR Gray Whisper Carpet - SH-812MT-00515
Woodridge is a colorway in Shaw's SAN SALVADOR carpet (style 812MT, color 00779), part of the Shaw collection. Loop construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | SAN SALVADOR |
| Style Number | 812MT |
| Color Name | Woodridge |
| Color Number | 00779 |
| Item / SKU | SH-812MT-00779 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Loop |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 1.25 in L |
| Face Weight | 26 oz/yd² |
| Backing | Softbac Platinum |
| Stain Treatment | R2X |
| Dye Method | Continuous Dyed |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review