Shaw SAN ANTONIO Pewter Carpet - SH-5E829-00577
$1.00
SKU
SH-5E829-00577
Shaw SAN ANTONIO in Pewter — ANSO High Performance Nylon Loop carpet, 12 ft broadloom. Style 5E829, item SH-5E829-00577. Free sample available.
| Product Name | Shaw SAN ANTONIO Pewter Carpet - SH-5E829-00577 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM DARK |
| Color Range | GREY BROWN |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | SAN ANTONIO |
| Color | Pewter |
| Item Number | SH-5E829-00577 |
| Style | SAN ANTONIO |
| Construction | Loop |
| Style Name | SAN ANTONIO |
| Style Number | 5E829 |
| Color Name | Pewter |
| Color Number | 00577 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Classics |
| Pile Type | Loop |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Loop |
| Collection (Marketing) | Classics |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.63 in W X 0.75 in L |
More from Shaw SAN ANTONIO
Shaw SAN ANTONIO White Blush Carpet - SH-5E829-00111
Shaw SAN ANTONIO Aged White Carpet - SH-5E829-00112
Shaw SAN ANTONIO Natural Carpet - SH-5E829-00113
Shaw SAN ANTONIO Biscuit Carpet - SH-5E829-00114
Shaw SAN ANTONIO Fleece Carpet - SH-5E829-00115
Shaw SAN ANTONIO Sparkling Carpet - SH-5E829-00121
Shaw SAN ANTONIO Beach Haven Carpet - SH-5E829-00124
Shaw SAN ANTONIO Golden Carpet - SH-5E829-00127
Shaw SAN ANTONIO Portico Carpet - SH-5E829-00172
Shaw SAN ANTONIO Blustery Sky Carpet - SH-5E829-00447
Shaw SAN ANTONIO Lullaby Carpet - SH-5E829-00540
Shaw SAN ANTONIO Half Moon Carpet - SH-5E829-00544
Pewter is a colorway in Shaw's SAN ANTONIO carpet (style 5E829, color 00577), part of the Classics collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon with Loop construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Classics |
| Style Name | SAN ANTONIO |
| Style Number | 5E829 |
| Color Name | Pewter |
| Color Number | 00577 |
| Item / SKU | SH-5E829-00577 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.63 in W X 0.75 in L |
| Face Weight | 34.1 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review