Shaw RUSTIQUE VIBE Natural Beauty Carpet - SH-CCS72-00721
$1.00
SKU
SH-CCS72-00721
Shaw RUSTIQUE VIBE in Natural Beauty — Caress by Shaw Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style CCS72, item SH-CCS72-00721. Free sample available.
| Product Name | Shaw RUSTIQUE VIBE Natural Beauty Carpet - SH-CCS72-00721 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | GREIGE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | RUSTIQUE VIBE |
| Color | Natural Beauty |
| Item Number | SH-CCS72-00721 |
| Style | RUSTIQUE VIBE |
| Construction | Pattern |
| Style Name | RUSTIQUE VIBE |
| Style Number | CCS72 |
| Color Name | Natural Beauty |
| Color Number | 00721 |
| Fiber | 100% Caress® by Shaw |
| Carpet Collection | CARESS |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Brown / Tan |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | CARESS |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 34 in L |
More from Shaw RUSTIQUE VIBE
Shaw RUSTIQUE VIBE Purity Carpet - SH-CCS72-00100
Shaw RUSTIQUE VIBE Calm Carpet - SH-CCS72-00101
Shaw RUSTIQUE VIBE Atmospheric Carpet - SH-CCS72-00102
Shaw RUSTIQUE VIBE Delicate Carpet - SH-CCS72-00103
Shaw RUSTIQUE VIBE Awaken Carpet - SH-CCS72-00104
Shaw RUSTIQUE VIBE Ethereal Carpet - SH-CCS72-00105
Shaw RUSTIQUE VIBE Mist Carpet - SH-CCS72-00106
Shaw RUSTIQUE VIBE Soft Spoken Carpet - SH-CCS72-00107
Shaw RUSTIQUE VIBE Sky Washed Carpet - SH-CCS72-00400
Shaw RUSTIQUE VIBE Celestial Carpet - SH-CCS72-00401
Shaw RUSTIQUE VIBE Glacier Ice Carpet - SH-CCS72-00500
Shaw RUSTIQUE VIBE Meditative Carpet - SH-CCS72-00501
Natural Beauty is a colorway in Shaw's RUSTIQUE VIBE carpet (style CCS72, color 00721), part of the CARESS collection. Woven in 100% Caress® by Shaw with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | CARESS |
| Style Name | RUSTIQUE VIBE |
| Style Number | CCS72 |
| Color Name | Natural Beauty |
| Color Number | 00721 |
| Item / SKU | SH-CCS72-00721 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% Caress® by Shaw |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 34 in L |
| Face Weight | 43.9 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | R2X |
| Dye Method | Continuous Dyed |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review