Shaw Run Free Vintage Carpet - SH-5E588-00509
$1.00
SKU
SH-5E588-00509
Shaw Run Free in Vintage — ANSO High Performance PET Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style 5E588, item SH-5E588-00509. Free sample available.
| Product Name | Shaw Run Free Vintage Carpet - SH-5E588-00509 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM DARK |
| Color Range | GREY BROWN |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Run Free |
| Color | Vintage |
| Item Number | SH-5E588-00509 |
| Style | Run Free |
| Construction | Pattern |
| Style Name | Run Free |
| Style Number | 5E588 |
| Color Name | Vintage |
| Color Number | 00509 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Carpet Collection | Pet Perfect |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Pet Perfect |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 20.63 in L |
More from Shaw Run Free
Shaw Run Free Almond Silk Carpet - SH-5E588-00101
Shaw Run Free Marble Carpet - SH-5E588-00103
Shaw Run Free Cashmere Carpet - SH-5E588-00104
Shaw Run Free River Birch Carpet - SH-5E588-00106
Shaw Run Free Natural Carpet - SH-5E588-00109
Shaw Run Free Cameo Carpet - SH-5E588-00113
Shaw Run Free Sculpture Carpet - SH-5E588-00115
Shaw Run Free Warm Light Carpet - SH-5E588-00116
Shaw Run Free Snowfall Carpet - SH-5E588-00150
Shaw Run Free Refined Carpet - SH-5E588-00402
Shaw Run Free Ashes Carpet - SH-5E588-00501
Shaw Run Free Flannel Carpet - SH-5E588-00503
Vintage is a colorway in Shaw's Run Free carpet (style 5E588, color 00509), part of the Pet Perfect collection. Woven in 100% ANSO® High Performance PET with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Pet Perfect |
| Style Name | Run Free |
| Style Number | 5E588 |
| Color Name | Vintage |
| Color Number | 00509 |
| Item / SKU | SH-5E588-00509 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 20.63 in L |
| Face Weight | 43.9 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review