Shaw QUINTERO Silver Leaf Carpet - SH-5C792-00541
$1.00
SKU
SH-5C792-00541
Shaw QUINTERO in Silver Leaf — BCF Endura III Plus Nylon Texture carpet, 12 ft broadloom. Style 5C792, item SH-5C792-00541. Free sample available.
| Product Name | Shaw QUINTERO Silver Leaf Carpet - SH-5C792-00541 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | GREIGE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | QUINTERO |
| Color | Silver Leaf |
| Item Number | SH-5C792-00541 |
| Style | QUINTERO |
| Construction | Texture |
| Style Name | QUINTERO |
| Style Number | 5C792 |
| Color Name | Silver Leaf |
| Color Number | 00541 |
| Fiber | 100% BCF Endura III® Plus Nylon |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Texture |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Cut Pile |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 1 in L |
More from Shaw QUINTERO
Shaw QUINTERO Dunes Carpet - SH-5C792-00102
Shaw QUINTERO Canvas Carpet - SH-5C792-00103
Shaw QUINTERO Cold Water Carpet - SH-5C792-00510
Shaw QUINTERO Sea Salt Carpet - SH-5C792-00512
Shaw QUINTERO Valley Mist Carpet - SH-5C792-00523
Shaw QUINTERO Charcoal Carpet - SH-5C792-00539
Shaw QUINTERO Titanium Carpet - SH-5C792-00544
Shaw QUINTERO Mushroom Carpet - SH-5C792-00703
Shaw QUINTERO Agate Carpet - SH-5C792-00713
Shaw QUINTERO Hiking Trail Carpet - SH-5C792-00753
Shaw QUINTERO Sable Carpet - SH-5C792-00754
Silver Leaf is a colorway in Shaw's QUINTERO carpet (style 5C792, color 00541), part of the Shaw collection. Woven in 100% BCF Endura III® Plus Nylon with Texture construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | QUINTERO |
| Style Number | 5C792 |
| Color Name | Silver Leaf |
| Color Number | 00541 |
| Item / SKU | SH-5C792-00541 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Texture |
| Fiber | 100% BCF Endura III® Plus Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 1 in L |
| Face Weight | 25 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review