Shaw POINT OF VIEW Lilac Gray Carpet - SH-5E695-00550
$1.00
SKU
SH-5E695-00550
Shaw POINT OF VIEW in Lilac Gray — ANSO High Performance Solution Dyed PET Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style 5E695, item SH-5E695-00550. Free sample available.
| Product Name | Shaw POINT OF VIEW Lilac Gray Carpet - SH-5E695-00550 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | GREY |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | POINT OF VIEW |
| Color | Lilac Gray |
| Item Number | SH-5E695-00550 |
| Style | POINT OF VIEW |
| Construction | Pattern |
| Style Name | POINT OF VIEW |
| Style Number | 5E695 |
| Color Name | Lilac Gray |
| Color Number | 00550 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Solution Dyed PET |
| Carpet Collection | Pet Perfect + |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Pet Perfect + |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 6 in W X 6 in L |
More from Shaw POINT OF VIEW
Shaw POINT OF VIEW Frozen Carpet - SH-5E695-00107
Shaw POINT OF VIEW Natural Carpet - SH-5E695-00109
Shaw POINT OF VIEW Chic Greige Carpet - SH-5E695-00111
Shaw POINT OF VIEW Soft Sense Carpet - SH-5E695-00112
Shaw POINT OF VIEW Cameo Carpet - SH-5E695-00113
Shaw POINT OF VIEW Snowfall Carpet - SH-5E695-00150
Shaw POINT OF VIEW Rerooted Nature Carpet - SH-5E695-00300
Shaw POINT OF VIEW Refined Carpet - SH-5E695-00402
Shaw POINT OF VIEW Serene Blue Carpet - SH-5E695-00453
Shaw POINT OF VIEW Ashes Carpet - SH-5E695-00501
Shaw POINT OF VIEW Rock Crystal Carpet - SH-5E695-00508
Shaw POINT OF VIEW Vintage Carpet - SH-5E695-00509
Lilac Gray is a colorway in Shaw's POINT OF VIEW carpet (style 5E695, color 00550), part of the Pet Perfect + collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Solution Dyed PET with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Pet Perfect + |
| Style Name | POINT OF VIEW |
| Style Number | 5E695 |
| Color Name | Lilac Gray |
| Color Number | 00550 |
| Item / SKU | SH-5E695-00550 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Solution Dyed PET |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 6 in W X 6 in L |
| Face Weight | 40.9 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review