Shaw PERPETUAL MOVE Golden Rule Carpet - SH-E9723-00185
$1.00
SKU
SH-E9723-00185
Shaw PERPETUAL MOVE in Golden Rule — ANSO Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style E9723, item SH-E9723-00185. Free sample available.
| Product Name | Shaw PERPETUAL MOVE Golden Rule Carpet - SH-E9723-00185 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM LIGHT |
| Color Range | BEIGE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | PERPETUAL MOVE |
| Color | Golden Rule |
| Item Number | SH-E9723-00185 |
| Style | PERPETUAL MOVE |
| Construction | Pattern |
| Style Name | PERPETUAL MOVE |
| Style Number | E9723 |
| Color Name | Golden Rule |
| Color Number | 00185 |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Carpet Collection | Classics |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Classics |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 0.5 in L |
More from Shaw PERPETUAL MOVE
Shaw PERPETUAL MOVE White Hot Carpet - SH-E9723-00170
Shaw PERPETUAL MOVE Crisp Linen Carpet - SH-E9723-00171
Shaw PERPETUAL MOVE Alabaster Carpet - SH-E9723-00172
Shaw PERPETUAL MOVE Ivory Paper Carpet - SH-E9723-00180
Shaw PERPETUAL MOVE Treasure Carpet - SH-E9723-00181
Shaw PERPETUAL MOVE Shoreline Carpet - SH-E9723-00183
Shaw PERPETUAL MOVE Safari Carpet - SH-E9723-00188
Shaw PERPETUAL MOVE Mindful Carpet - SH-E9723-00190
Shaw PERPETUAL MOVE Barista Carpet - SH-E9723-00191
Shaw PERPETUAL MOVE Espresso Carpet - SH-E9723-00192
Shaw PERPETUAL MOVE Lush Garden Carpet - SH-E9723-00391
Shaw PERPETUAL MOVE Royal Navy Carpet - SH-E9723-00470
Golden Rule is a colorway in Shaw's PERPETUAL MOVE carpet (style E9723, color 00185), part of the Classics collection. Woven in 100% ANSO® Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Classics |
| Style Name | PERPETUAL MOVE |
| Style Number | E9723 |
| Color Name | Golden Rule |
| Color Number | 00185 |
| Item / SKU | SH-E9723-00185 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 0.5 in L |
| Face Weight | 34.1 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review