Shaw PATH HOME Snowfall Carpet - SH-5E577-00150
$1.00
SKU
SH-5E577-00150
Shaw PATH HOME in Snowfall — Solution Dyed PET Polyester Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style 5E577, item SH-5E577-00150. Free sample available.
| Product Name | Shaw PATH HOME Snowfall Carpet - SH-5E577-00150 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM LIGHT |
| Color Range | SILVER |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | PATH HOME |
| Color | Snowfall |
| Item Number | SH-5E577-00150 |
| Style | PATH HOME |
| Construction | Pattern |
| Style Name | PATH HOME |
| Style Number | 5E577 |
| Color Name | Snowfall |
| Color Number | 00150 |
| Fiber | 100% Solution Dyed PET Polyester |
| Carpet Collection | Simply the Best Values |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Simply the Best Values |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 17 in L |
More from Shaw PATH HOME
Shaw PATH HOME Almond Silk Carpet - SH-5E577-00101
Shaw PATH HOME River Birch Carpet - SH-5E577-00106
Shaw PATH HOME Natural Carpet - SH-5E577-00109
Shaw PATH HOME Chic Greige Carpet - SH-5E577-00111
Shaw PATH HOME Cameo Carpet - SH-5E577-00113
Shaw PATH HOME Subtle Clay Carpet - SH-5E577-00114
Shaw PATH HOME Sculpture Carpet - SH-5E577-00115
Shaw PATH HOME Warm Light Carpet - SH-5E577-00116
Shaw PATH HOME Rock Crystal Carpet - SH-5E577-00508
Shaw PATH HOME Vintage Carpet - SH-5E577-00509
Shaw PATH HOME Gravity Carpet - SH-5E577-00556
Snowfall is a colorway in Shaw's PATH HOME carpet (style 5E577, color 00150), part of the Simply the Best Values collection. Woven in 100% Solution Dyed PET Polyester with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Simply the Best Values |
| Style Name | PATH HOME |
| Style Number | 5E577 |
| Color Name | Snowfall |
| Color Number | 00150 |
| Item / SKU | SH-5E577-00150 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% Solution Dyed PET Polyester |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 17 in L |
| Face Weight | 34.1 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review