Shaw ONE MORE HOUR Silver Spoon Carpet - SH-ZZ233-00525
$1.00
SKU
SH-ZZ233-00525
Shaw ONE MORE HOUR in Silver Spoon — ANSO High Performance Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style ZZ233, item SH-ZZ233-00525. Free sample available.
| Product Name | Shaw ONE MORE HOUR Silver Spoon Carpet - SH-ZZ233-00525 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM DARK |
| Color Range | BROWN GRAY |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | ONE MORE HOUR |
| Color | Silver Spoon |
| Item Number | SH-ZZ233-00525 |
| Style | ONE MORE HOUR |
| Construction | Pattern |
| Style Name | ONE MORE HOUR |
| Style Number | ZZ233 |
| Color Name | Silver Spoon |
| Color Number | 00525 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Classics |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Classics |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 9 in W X 8 in L |
More from Shaw ONE MORE HOUR
Shaw ONE MORE HOUR Soft Ivory Carpet - SH-ZZ233-00110
Shaw ONE MORE HOUR Silk Carpet - SH-ZZ233-00112
Shaw ONE MORE HOUR Linen Carpet - SH-ZZ233-00120
Shaw ONE MORE HOUR Halo Carpet - SH-ZZ233-00121
Shaw ONE MORE HOUR Muslin Carpet - SH-ZZ233-00122
Shaw ONE MORE HOUR Pale Carpet - SH-ZZ233-00123
Shaw ONE MORE HOUR Desert Sand Carpet - SH-ZZ233-00124
Shaw ONE MORE HOUR Birchwood Carpet - SH-ZZ233-00171
Shaw ONE MORE HOUR Tuscan Carpet - SH-ZZ233-00172
Shaw ONE MORE HOUR Patina Creek Carpet - SH-ZZ233-00432
Shaw ONE MORE HOUR Haze Blue Carpet - SH-ZZ233-00436
Shaw ONE MORE HOUR Enchanted Eve Carpet - SH-ZZ233-00458
Silver Spoon is a colorway in Shaw's ONE MORE HOUR carpet (style ZZ233, color 00525), part of the Classics collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Classics |
| Style Name | ONE MORE HOUR |
| Style Number | ZZ233 |
| Color Name | Silver Spoon |
| Color Number | 00525 |
| Item / SKU | SH-ZZ233-00525 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 9 in W X 8 in L |
| Face Weight | 29.3 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review