Shaw NOTTINGHAM Chameleon Carpet - SH-E0116-00104
$1.00
SKU
SH-E0116-00104
Shaw NOTTINGHAM in Chameleon — ANSO BCF Nylon Texture carpet, 12 ft broadloom. Style E0116, item SH-E0116-00104. Free sample available.
| Product Name | Shaw NOTTINGHAM Chameleon Carpet - SH-E0116-00104 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | TAUPE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | NOTTINGHAM |
| Color | Chameleon |
| Item Number | SH-E0116-00104 |
| Style | NOTTINGHAM |
| Construction | Texture |
| Style Name | NOTTINGHAM |
| Style Number | E0116 |
| Color Name | Chameleon |
| Color Number | 00104 |
| Fiber | 100% ANSO® BCF Nylon |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Texture |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Cut Pile |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 1 in L |
More from Shaw NOTTINGHAM

Shaw NOTTINGHAM Airy White Carpet - SH-E0116-00100

Shaw NOTTINGHAM Abalone Carpet - SH-E0116-00101

Shaw NOTTINGHAM Tusk Carpet - SH-E0116-00102

Shaw NOTTINGHAM Natural Grain Carpet - SH-E0116-00103

Shaw NOTTINGHAM Ice Cream Carpet - SH-E0116-00130

Shaw NOTTINGHAM Soft Sun Carpet - SH-E0116-00133

Shaw NOTTINGHAM Cabana Carpet - SH-E0116-00135

Shaw NOTTINGHAM Moonlight Carpet - SH-E0116-00140

Shaw NOTTINGHAM Honeycomb Carpet - SH-E0116-00142

Shaw NOTTINGHAM Thunder Cloud Carpet - SH-E0116-00150

Shaw NOTTINGHAM Antique Lace Carpet - SH-E0116-00151

Shaw NOTTINGHAM Butter Cream Carpet - SH-E0116-00200
Chameleon is a colorway in Shaw's NOTTINGHAM carpet (style E0116, color 00104), part of the Shaw collection. Woven in 100% ANSO® BCF Nylon with Texture construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | NOTTINGHAM |
| Style Number | E0116 |
| Color Name | Chameleon |
| Color Number | 00104 |
| Item / SKU | SH-E0116-00104 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Texture |
| Fiber | 100% ANSO® BCF Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 1 in L |
| Face Weight | 34.1 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® Platinum |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review

