Shaw NEW HOME PLACE Natural Grain Carpet - SH-5C586-00103
$1.00
SKU
SH-5C586-00103
Shaw NEW HOME PLACE in Natural Grain — ANSO BCF Nylon Texture carpet, 12 ft broadloom. Style 5C586, item SH-5C586-00103. Free sample available.
| Product Name | Shaw NEW HOME PLACE Natural Grain Carpet - SH-5C586-00103 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | LIGHT UMBER BEIGE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | NEW HOME PLACE |
| Color | Natural Grain |
| Item Number | SH-5C586-00103 |
| Style | NEW HOME PLACE |
| Construction | Texture |
| Style Name | NEW HOME PLACE |
| Style Number | 5C586 |
| Color Name | Natural Grain |
| Color Number | 00103 |
| Fiber | 100% ANSO® BCF Nylon |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Texture |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Cut Pile |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 1 in L |
More from Shaw NEW HOME PLACE
Shaw NEW HOME PLACE Airy White Carpet - SH-5C586-00100
Shaw NEW HOME PLACE Abalone Carpet - SH-5C586-00101
Shaw NEW HOME PLACE Tusk Carpet - SH-5C586-00102
Shaw NEW HOME PLACE Chameleon Carpet - SH-5C586-00104
Shaw NEW HOME PLACE Butter Cream Carpet - SH-5C586-00200
Shaw NEW HOME PLACE Wheat Carpet - SH-5C586-00201
Shaw NEW HOME PLACE Gold Coin Carpet - SH-5C586-00202
Shaw NEW HOME PLACE Aloe Carpet - SH-5C586-00300
Shaw NEW HOME PLACE Kelly Carpet - SH-5C586-00301
Shaw NEW HOME PLACE Clear Water Carpet - SH-5C586-00400
Shaw NEW HOME PLACE Tropic Surf Carpet - SH-5C586-00401
Shaw NEW HOME PLACE Grey Dove Carpet - SH-5C586-00500
Natural Grain is a colorway in Shaw's NEW HOME PLACE carpet (style 5C586, color 00103), part of the Shaw collection. Woven in 100% ANSO® BCF Nylon with Texture construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | NEW HOME PLACE |
| Style Number | 5C586 |
| Color Name | Natural Grain |
| Color Number | 00103 |
| Item / SKU | SH-5C586-00103 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Texture |
| Fiber | 100% ANSO® BCF Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 1 in L |
| Face Weight | 34.1 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® Platinum |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review