Shaw NATURE'S MARK Sculpture Carpet - SH-5E576-00115
$1.00
SKU
SH-5E576-00115
Shaw NATURE'S MARK in Sculpture — Solution Dyed PET Polyester Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style 5E576, item SH-5E576-00115. Free sample available.
| Product Name | Shaw NATURE'S MARK Sculpture Carpet - SH-5E576-00115 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | DRIFTWOOD |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | NATURE'S MARK |
| Color | Sculpture |
| Item Number | SH-5E576-00115 |
| Style | NATURE'S MARK |
| Construction | Pattern |
| Style Name | NATURE'S MARK |
| Style Number | 5E576 |
| Color Name | Sculpture |
| Color Number | 00115 |
| Fiber | 100% Solution Dyed PET Polyester |
| Carpet Collection | Simply the Best Values |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Simply the Best Values |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.25 in W x Random L |
More from Shaw NATURE'S MARK
Shaw NATURE'S MARK Almond Silk Carpet - SH-5E576-00101
Shaw NATURE'S MARK River Birch Carpet - SH-5E576-00106
Shaw NATURE'S MARK Natural Carpet - SH-5E576-00109
Shaw NATURE'S MARK Chic Greige Carpet - SH-5E576-00111
Shaw NATURE'S MARK Cameo Carpet - SH-5E576-00113
Shaw NATURE'S MARK Subtle Clay Carpet - SH-5E576-00114
Shaw NATURE'S MARK Warm Light Carpet - SH-5E576-00116
Shaw NATURE'S MARK Snowfall Carpet - SH-5E576-00150
Shaw NATURE'S MARK Rock Crystal Carpet - SH-5E576-00508
Shaw NATURE'S MARK Vintage Carpet - SH-5E576-00509
Shaw NATURE'S MARK Gravity Carpet - SH-5E576-00556
Sculpture is a colorway in Shaw's NATURE'S MARK carpet (style 5E576, color 00115), part of the Simply the Best Values collection. Woven in 100% Solution Dyed PET Polyester with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Simply the Best Values |
| Style Name | NATURE'S MARK |
| Style Number | 5E576 |
| Color Name | Sculpture |
| Color Number | 00115 |
| Item / SKU | SH-5E576-00115 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% Solution Dyed PET Polyester |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.25 in W x Random L |
| Face Weight | 34.1 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review