Shaw MY INSPIRATION PATTERN Bare Essence Carpet - SH-EA562-00151
$1.00
SKU
SH-EA562-00151
Shaw MY INSPIRATION PATTERN in Bare Essence — ANSO Soft BCF Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style EA562, item SH-EA562-00151. Free sample available.
| Product Name | Shaw MY INSPIRATION PATTERN Bare Essence Carpet - SH-EA562-00151 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM LIGHT |
| Color Range | CREAM WHITE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | MY INSPIRATION PATTERN |
| Color | Bare Essence |
| Item Number | SH-EA562-00151 |
| Style | MY INSPIRATION PATTERN |
| Construction | Pattern |
| Style Name | MY INSPIRATION PATTERN |
| Style Number | EA562 |
| Color Name | Bare Essence |
| Color Number | 00151 |
| Fiber | 100% ANSO® Soft BCF Nylon |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Pattern |
| Color | White / Beige |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 0.5 in L |
More from Shaw MY INSPIRATION PATTERN
Shaw MY INSPIRATION PATTERN China Pearl Carpet - SH-EA562-00100
Shaw MY INSPIRATION PATTERN Candlewick Glow Carpet - SH-EA562-00101
Shaw MY INSPIRATION PATTERN French Linen Carpet - SH-EA562-00103
Shaw MY INSPIRATION PATTERN Mesa Carpet - SH-EA562-00105
Shaw MY INSPIRATION PATTERN Clay Stone Carpet - SH-EA562-00108
Shaw MY INSPIRATION PATTERN Textured Canvas Carpet - SH-EA562-00150
Shaw MY INSPIRATION PATTERN Latte Carpet - SH-EA562-00152
Shaw MY INSPIRATION PATTERN Bay Laurel Carpet - SH-EA562-00351
Shaw MY INSPIRATION PATTERN Washed Turquoise Carpet - SH-EA562-00453
Shaw MY INSPIRATION PATTERN Ash Carpet - SH-EA562-00550
Shaw MY INSPIRATION PATTERN Atmosphere Carpet - SH-EA562-00552
Shaw MY INSPIRATION PATTERN Honey Pot Carpet - SH-EA562-00722
Bare Essence is a colorway in Shaw's MY INSPIRATION PATTERN carpet (style EA562, color 00151), part of the Shaw collection. Woven in 100% ANSO® Soft BCF Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | MY INSPIRATION PATTERN |
| Style Number | EA562 |
| Color Name | Bare Essence |
| Color Number | 00151 |
| Item / SKU | SH-EA562-00151 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® Soft BCF Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 0.5 in L |
| Face Weight | 34.1 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® Platinum |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review