Shaw MODERN BEAUTY Sand Pebble Carpet - SH-5246G-00103
$1.00
SKU
SH-5246G-00103
Shaw MODERN BEAUTY in Sand Pebble — EverTouch BCF Nylon Texture carpet, 12 ft broadloom. Style 5246G, item SH-5246G-00103. Free sample available.
| Product Name | Shaw MODERN BEAUTY Sand Pebble Carpet - SH-5246G-00103 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | GREIGE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | MODERN BEAUTY |
| Color | Sand Pebble |
| Item Number | SH-5246G-00103 |
| Style | MODERN BEAUTY |
| Construction | Texture |
| Style Name | MODERN BEAUTY |
| Style Number | 5246G |
| Color Name | Sand Pebble |
| Color Number | 00103 |
| Fiber | 100% EverTouch® BCF Nylon |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Texture |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Cut Pile |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1.25 in W X 1 in L |
More from Shaw MODERN BEAUTY
Shaw MODERN BEAUTY Linen Carpet - SH-5246G-00101
Shaw MODERN BEAUTY Dunes Carpet - SH-5246G-00102
Shaw MODERN BEAUTY Frost Carpet - SH-5246G-00104
Shaw MODERN BEAUTY Field Stone Carpet - SH-5246G-00105
Shaw MODERN BEAUTY Natural Wood Carpet - SH-5246G-00701
Shaw MODERN BEAUTY Mushroom Carpet - SH-5246G-00703
Sand Pebble is a colorway in Shaw's MODERN BEAUTY carpet (style 5246G, color 00103), part of the Shaw collection. Woven in 100% EverTouch® BCF Nylon with Texture construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | MODERN BEAUTY |
| Style Number | 5246G |
| Color Name | Sand Pebble |
| Color Number | 00103 |
| Item / SKU | SH-5246G-00103 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Texture |
| Fiber | 100% EverTouch® BCF Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1.25 in W X 1 in L |
| Face Weight | 25 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review