Shaw MAINSTAY Silver Lining Carpet - SH-5E292-00500
$1.00
SKU
SH-5E292-00500
Shaw MAINSTAY in Silver Lining — ANSO Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style 5E292, item SH-5E292-00500. Free sample available.
| Product Name | Shaw MAINSTAY Silver Lining Carpet - SH-5E292-00500 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | GREY |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | MAINSTAY |
| Color | Silver Lining |
| Item Number | SH-5E292-00500 |
| Style | MAINSTAY |
| Construction | Pattern |
| Style Name | MAINSTAY |
| Style Number | 5E292 |
| Color Name | Silver Lining |
| Color Number | 00500 |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Carpet Collection | Classics |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Classics |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 0.5 in L |
More from Shaw MAINSTAY
Shaw MAINSTAY Serene Still Carpet - SH-5E292-00101
Shaw MAINSTAY Winters Dawn Carpet - SH-5E292-00102
Shaw MAINSTAY Washed Linen Carpet - SH-5E292-00103
Shaw MAINSTAY Split Sediment Carpet - SH-5E292-00104
Shaw MAINSTAY English Streets Carpet - SH-5E292-00105
Shaw MAINSTAY Butter Cream Carpet - SH-5E292-00107
Shaw MAINSTAY Fossil Path Carpet - SH-5E292-00108
Shaw MAINSTAY Newstone Haven Carpet - SH-5E292-00502
Shaw MAINSTAY Grey Fox Carpet - SH-5E292-00504
Shaw MAINSTAY River Run Carpet - SH-5E292-00700
Shaw MAINSTAY Desert View Carpet - SH-5E292-00701
Shaw MAINSTAY Raw Wood Carpet - SH-5E292-00720
Silver Lining is a colorway in Shaw's MAINSTAY carpet (style 5E292, color 00500), part of the Classics collection. Woven in 100% ANSO® Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Classics |
| Style Name | MAINSTAY |
| Style Number | 5E292 |
| Color Name | Silver Lining |
| Color Number | 00500 |
| Item / SKU | SH-5E292-00500 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 0.5 in L |
| Face Weight | 34.1 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® Platinum |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review