Shaw MADE TO BE YOURS Perfect Beige Carpet - SH-5282G-00703
$1.00
SKU
SH-5282G-00703
Shaw MADE TO BE YOURS in Perfect Beige — ANSO BCF Nylon Texture carpet, 12 ft broadloom. Style 5282G, item SH-5282G-00703. Free sample available.
| Product Name | Shaw MADE TO BE YOURS Perfect Beige Carpet - SH-5282G-00703 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM DARK |
| Color Range | BROWN GRAY |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | MADE TO BE YOURS |
| Color | Perfect Beige |
| Item Number | SH-5282G-00703 |
| Style | MADE TO BE YOURS |
| Construction | Texture |
| Style Name | MADE TO BE YOURS |
| Style Number | 5282G |
| Color Name | Perfect Beige |
| Color Number | 00703 |
| Fiber | 100% ANSO® BCF Nylon |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Texture |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Cut Pile |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 1 in L |
More from Shaw MADE TO BE YOURS
Shaw MADE TO BE YOURS Airy White Carpet - SH-5282G-00100
Shaw MADE TO BE YOURS Abalone Carpet - SH-5282G-00101
Shaw MADE TO BE YOURS Tusk Carpet - SH-5282G-00102
Shaw MADE TO BE YOURS Natural Grain Carpet - SH-5282G-00103
Shaw MADE TO BE YOURS Chameleon Carpet - SH-5282G-00104
Shaw MADE TO BE YOURS Butter Cream Carpet - SH-5282G-00200
Shaw MADE TO BE YOURS Wheat Carpet - SH-5282G-00201
Shaw MADE TO BE YOURS Gold Coin Carpet - SH-5282G-00202
Shaw MADE TO BE YOURS Aloe Carpet - SH-5282G-00300
Shaw MADE TO BE YOURS Kelly Carpet - SH-5282G-00301
Shaw MADE TO BE YOURS Clear Water Carpet - SH-5282G-00400
Shaw MADE TO BE YOURS Tropic Surf Carpet - SH-5282G-00401
Perfect Beige is a colorway in Shaw's MADE TO BE YOURS carpet (style 5282G, color 00703), part of the Shaw collection. Woven in 100% ANSO® BCF Nylon with Texture construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | MADE TO BE YOURS |
| Style Number | 5282G |
| Color Name | Perfect Beige |
| Color Number | 00703 |
| Item / SKU | SH-5282G-00703 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Texture |
| Fiber | 100% ANSO® BCF Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1 in W X 1 in L |
| Face Weight | 34.1 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® Platinum |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review