Shaw LOYAL BEAUTY PATTERN Clay Stone Carpet - SH-EA183-00108
$1.00
SKU
SH-EA183-00108
Shaw LOYAL BEAUTY PATTERN in Clay Stone — ANSO Soft BCF Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style EA183, item SH-EA183-00108. Free sample available.
| Product Name | Shaw LOYAL BEAUTY PATTERN Clay Stone Carpet - SH-EA183-00108 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | LIGHT UMBER BEIGE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | LOYAL BEAUTY PATTERN |
| Color | Clay Stone |
| Item Number | SH-EA183-00108 |
| Style | LOYAL BEAUTY PATTERN |
| Construction | Pattern |
| Style Name | LOYAL BEAUTY PATTERN |
| Style Number | EA183 |
| Color Name | Clay Stone |
| Color Number | 00108 |
| Fiber | 100% ANSO® Soft BCF Nylon |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 0.5 in L |
More from Shaw LOYAL BEAUTY PATTERN
Shaw LOYAL BEAUTY PATTERN China Pearl Carpet - SH-EA183-00100
Shaw LOYAL BEAUTY PATTERN Candlewick Glow Carpet - SH-EA183-00101
Shaw LOYAL BEAUTY PATTERN French Linen Carpet - SH-EA183-00103
Shaw LOYAL BEAUTY PATTERN Mesa Carpet - SH-EA183-00105
Shaw LOYAL BEAUTY PATTERN Honey Pot Carpet - SH-EA183-00722
Clay Stone is a colorway in Shaw's LOYAL BEAUTY PATTERN carpet (style EA183, color 00108), part of the Shaw collection. Woven in 100% ANSO® Soft BCF Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | LOYAL BEAUTY PATTERN |
| Style Number | EA183 |
| Color Name | Clay Stone |
| Color Number | 00108 |
| Item / SKU | SH-EA183-00108 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® Soft BCF Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 0.5 in L |
| Face Weight | 34.1 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® Platinum |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review