Shaw LOOP DE LOOP Warm Greige Carpet - SH-5E452-00104
$1.00
SKU
SH-5E452-00104
Shaw LOOP DE LOOP in Warm Greige — Solution Dyed PET Polyester Loop carpet, 12 ft broadloom. Style 5E452, item SH-5E452-00104. Free sample available.
| Product Name | Shaw LOOP DE LOOP Warm Greige Carpet - SH-5E452-00104 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | GREY |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | LOOP DE LOOP |
| Color | Warm Greige |
| Item Number | SH-5E452-00104 |
| Style | LOOP DE LOOP |
| Construction | Loop |
| Style Name | LOOP DE LOOP |
| Style Number | 5E452 |
| Color Name | Warm Greige |
| Color Number | 00104 |
| Fiber | 100% Solution Dyed PET Polyester |
| Carpet Collection | Simply the Best Values |
| Pile Type | Loop |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Loop |
| Collection (Marketing) | Simply the Best Values |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.63 in W X 2 in L |
Warm Greige is a colorway in Shaw's LOOP DE LOOP carpet (style 5E452, color 00104), part of the Simply the Best Values collection. Woven in 100% Solution Dyed PET Polyester with Loop construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Simply the Best Values |
| Style Name | LOOP DE LOOP |
| Style Number | 5E452 |
| Color Name | Warm Greige |
| Color Number | 00104 |
| Item / SKU | SH-5E452-00104 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Loop |
| Fiber | 100% Solution Dyed PET Polyester |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.63 in W X 2 in L |
| Face Weight | 25.3 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review