Shaw LIGHT IMPRESSIONS Snowfall Carpet - SH-5E584-00150
$1.00
SKU
SH-5E584-00150
Shaw LIGHT IMPRESSIONS in Snowfall — ANSO High Performance PET Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style 5E584, item SH-5E584-00150. Free sample available.
| Product Name | Shaw LIGHT IMPRESSIONS Snowfall Carpet - SH-5E584-00150 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | LIGHT |
| Color Range | WHITE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | LIGHT IMPRESSIONS |
| Color | Snowfall |
| Item Number | SH-5E584-00150 |
| Style | LIGHT IMPRESSIONS |
| Construction | Pattern |
| Style Name | LIGHT IMPRESSIONS |
| Style Number | 5E584 |
| Color Name | Snowfall |
| Color Number | 00150 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Carpet Collection | Pet Perfect + |
| Pile Type | Pattern |
| Color | White / Beige |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Pet Perfect + |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 39.5 in L |
More from Shaw LIGHT IMPRESSIONS
Shaw LIGHT IMPRESSIONS Frozen Carpet - SH-5E584-00107
Shaw LIGHT IMPRESSIONS Natural Carpet - SH-5E584-00109
Shaw LIGHT IMPRESSIONS Chic Greige Carpet - SH-5E584-00111
Shaw LIGHT IMPRESSIONS Soft Sense Carpet - SH-5E584-00112
Shaw LIGHT IMPRESSIONS Cameo Carpet - SH-5E584-00113
Shaw LIGHT IMPRESSIONS Rerooted Nature Carpet - SH-5E584-00300
Shaw LIGHT IMPRESSIONS Refined Carpet - SH-5E584-00402
Shaw LIGHT IMPRESSIONS Serene Blue Carpet - SH-5E584-00453
Shaw LIGHT IMPRESSIONS Ashes Carpet - SH-5E584-00501
Shaw LIGHT IMPRESSIONS Rock Crystal Carpet - SH-5E584-00508
Shaw LIGHT IMPRESSIONS Vintage Carpet - SH-5E584-00509
Shaw LIGHT IMPRESSIONS Lilac Gray Carpet - SH-5E584-00550
Snowfall is a colorway in Shaw's LIGHT IMPRESSIONS carpet (style 5E584, color 00150), part of the Pet Perfect + collection. Woven in 100% ANSO® High Performance PET with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Pet Perfect + |
| Style Name | LIGHT IMPRESSIONS |
| Style Number | 5E584 |
| Color Name | Snowfall |
| Color Number | 00150 |
| Item / SKU | SH-5E584-00150 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 39.5 in L |
| Face Weight | 40.9 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review