Shaw LIFE LESSONS Winter White Carpet - SH-FS224-00100
$1.00
SKU
SH-FS224-00100
Shaw LIFE LESSONS in Winter White — ANSO BCF Nylon Texture carpet, 12 ft broadloom. Style FS224, item SH-FS224-00100. Free sample available.
| Product Name | Shaw LIFE LESSONS Winter White Carpet - SH-FS224-00100 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM LIGHT |
| Color Range | NATURAL WHITE OAK |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | LIFE LESSONS |
| Color | Winter White |
| Item Number | SH-FS224-00100 |
| Style | LIFE LESSONS |
| Construction | Texture |
| Style Name | LIFE LESSONS |
| Style Number | FS224 |
| Color Name | Winter White |
| Color Number | 00100 |
| Fiber | 100% ANSO® BCF Nylon |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Texture |
| Color | White / Beige |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Cut Pile |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 0.63 in L |
More from Shaw LIFE LESSONS
Shaw LIFE LESSONS Linen Carpet - SH-FS224-00101
Shaw LIFE LESSONS Dunes Carpet - SH-FS224-00102
Shaw LIFE LESSONS Canvas Carpet - SH-FS224-00103
Shaw LIFE LESSONS Frost Carpet - SH-FS224-00104
Shaw LIFE LESSONS Fieldstone Carpet - SH-FS224-00105
Shaw LIFE LESSONS Wool Skein Carpet - SH-FS224-00111
Shaw LIFE LESSONS Azure Carpet - SH-FS224-00410
Shaw LIFE LESSONS Indigo Carpet - SH-FS224-00411
Shaw LIFE LESSONS Cold Water Carpet - SH-FS224-00510
Shaw LIFE LESSONS Gray Flannel Carpet - SH-FS224-00511
Shaw LIFE LESSONS Sea Salt Carpet - SH-FS224-00512
Shaw LIFE LESSONS Pewter Carpet - SH-FS224-00513
Winter White is a colorway in Shaw's LIFE LESSONS carpet (style FS224, color 00100), part of the Shaw collection. Woven in 100% ANSO® BCF Nylon with Texture construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | LIFE LESSONS |
| Style Number | FS224 |
| Color Name | Winter White |
| Color Number | 00100 |
| Item / SKU | SH-FS224-00100 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Texture |
| Fiber | 100% ANSO® BCF Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.75 in W X 0.63 in L |
| Face Weight | 25 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review