Shaw KNITTED TONE Open Canyon Carpet - SH-5E917-00103
$1.00
SKU
SH-5E917-00103
Shaw KNITTED TONE in Open Canyon — ANSO High Performance Solution Dyed PET Loop carpet, 12 ft broadloom. Style 5E917, item SH-5E917-00103. Free sample available.
| Product Name | Shaw KNITTED TONE Open Canyon Carpet - SH-5E917-00103 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | GREIGE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | KNITTED TONE |
| Color | Open Canyon |
| Item Number | SH-5E917-00103 |
| Style | KNITTED TONE |
| Construction | Loop |
| Style Name | KNITTED TONE |
| Style Number | 5E917 |
| Color Name | Open Canyon |
| Color Number | 00103 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Solution Dyed PET |
| Carpet Collection | Colorwall |
| Pile Type | Loop |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Loop |
| Collection (Marketing) | Colorwall |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 0.63 in L |
More from Shaw KNITTED TONE
Shaw KNITTED TONE Sweet Cream Carpet - SH-5E917-00100
Shaw KNITTED TONE Summertime Carpet - SH-5E917-00102
Shaw KNITTED TONE Pebble Path Carpet - SH-5E917-00104
Shaw KNITTED TONE Soft Sand Carpet - SH-5E917-00105
Shaw KNITTED TONE Baja Carpet - SH-5E917-00106
Shaw KNITTED TONE Cool Winter Carpet - SH-5E917-00107
Shaw KNITTED TONE Chateau Carpet - SH-5E917-00108
Shaw KNITTED TONE Twilight Taupe Carpet - SH-5E917-00109
Shaw KNITTED TONE Safari Carpet - SH-5E917-00110
Shaw KNITTED TONE Alpine Snow Carpet - SH-5E917-00150
Shaw KNITTED TONE Olive Tree Carpet - SH-5E917-00300
Shaw KNITTED TONE Refreshing Carpet - SH-5E917-00301
Open Canyon is a colorway in Shaw's KNITTED TONE carpet (style 5E917, color 00103), part of the Colorwall collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Solution Dyed PET with Loop construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Colorwall |
| Style Name | KNITTED TONE |
| Style Number | 5E917 |
| Color Name | Open Canyon |
| Color Number | 00103 |
| Item / SKU | SH-5E917-00103 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Loop |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Solution Dyed PET |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 0.63 in L |
| Face Weight | 40.9 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review