Shaw Intricate Trace Warm Light Carpet - SH-5E587-00116
$1.00
SKU
SH-5E587-00116
Shaw Intricate Trace in Warm Light — ANSO High Performance PET Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style 5E587, item SH-5E587-00116. Free sample available.
| Product Name | Shaw Intricate Trace Warm Light Carpet - SH-5E587-00116 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | GREIGE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Intricate Trace |
| Color | Warm Light |
| Item Number | SH-5E587-00116 |
| Style | Intricate Trace |
| Construction | Pattern |
| Style Name | Intricate Trace |
| Style Number | 5E587 |
| Color Name | Warm Light |
| Color Number | 00116 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Carpet Collection | Pet Perfect™ Collection |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Pattern |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | Random W x 1 in L |
More from Shaw Intricate Trace
Shaw Intricate Trace Almond Silk Carpet - SH-5E587-00101
Shaw Intricate Trace Marble Carpet - SH-5E587-00103
Shaw Intricate Trace Cashmere Carpet - SH-5E587-00104
Shaw Intricate Trace River Birch Carpet - SH-5E587-00106
Shaw Intricate Trace Natural Carpet - SH-5E587-00109
Shaw Intricate Trace Cameo Carpet - SH-5E587-00113
Shaw Intricate Trace Sculpture Carpet - SH-5E587-00115
Shaw Intricate Trace Snowfall Carpet - SH-5E587-00150
Shaw Intricate Trace Refined Carpet - SH-5E587-00402
Shaw Intricate Trace Ashes Carpet - SH-5E587-00501
Shaw Intricate Trace Flannel Carpet - SH-5E587-00503
Shaw Intricate Trace Rock Crystal Carpet - SH-5E587-00508
Warm Light is a colorway in Shaw's Intricate Trace carpet (style 5E587, color 00116), part of the Pet Perfect™ Collection collection. Woven in 100% ANSO® High Performance PET with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Pet Perfect™ Collection |
| Style Name | Intricate Trace |
| Style Number | 5E587 |
| Color Name | Warm Light |
| Color Number | 00116 |
| Item / SKU | SH-5E587-00116 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance PET |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | Random W x 1 in L |
| Face Weight | 43.9 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review