Shaw INSPIRED DESIGN Wrought Iron Carpet - SH-CC81B-00533
$1.00
SKU
SH-CC81B-00533
Shaw INSPIRED DESIGN in Wrought Iron — ANSO Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style CC81B, item SH-CC81B-00533. Free sample available.
| Product Name | Shaw INSPIRED DESIGN Wrought Iron Carpet - SH-CC81B-00533 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | DARK |
| Color Range | BLACK |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | INSPIRED DESIGN |
| Color | Wrought Iron |
| Item Number | SH-CC81B-00533 |
| Style | INSPIRED DESIGN |
| Construction | Pattern |
| Style Name | INSPIRED DESIGN |
| Style Number | CC81B |
| Color Name | Wrought Iron |
| Color Number | 00533 |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Carpet Collection | CARESS |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | CARESS |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1.5 in W X 1.5 in L |
More from Shaw INSPIRED DESIGN
Shaw INSPIRED DESIGN Candle Light Carpet - SH-CC81B-00122
Shaw INSPIRED DESIGN Cold Winter Carpet - SH-CC81B-00126
Shaw INSPIRED DESIGN Baltic Stone Carpet - SH-CC81B-00128
Shaw INSPIRED DESIGN Delicate Cream Carpet - SH-CC81B-00156
Shaw INSPIRED DESIGN Turmeric Carpet - SH-CC81B-00250
Shaw INSPIRED DESIGN Waters Edge Carpet - SH-CC81B-00307
Shaw INSPIRED DESIGN Deep Sea Carpet - SH-CC81B-00433
Shaw INSPIRED DESIGN Ocean Villa Carpet - SH-CC81B-00436
Shaw INSPIRED DESIGN Minimal Carpet - SH-CC81B-00514
Shaw INSPIRED DESIGN Grounded Gray Carpet - SH-CC81B-00536
Shaw INSPIRED DESIGN Sunbaked Carpet - SH-CC81B-00650
Shaw INSPIRED DESIGN Natural Beauty Carpet - SH-CC81B-00721
Wrought Iron is a colorway in Shaw's INSPIRED DESIGN carpet (style CC81B, color 00533), part of the CARESS collection. Woven in 100% ANSO® Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | CARESS |
| Style Name | INSPIRED DESIGN |
| Style Number | CC81B |
| Color Name | Wrought Iron |
| Color Number | 00533 |
| Item / SKU | SH-CC81B-00533 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 1.5 in W X 1.5 in L |
| Face Weight | 40.9 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Stain Treatment | R2X |
| Dye Method | Continuous Dyed |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review