Shaw INSPIRED BY PATTERN French Linen Carpet - SH-5563G-00103
$1.00
SKU
SH-5563G-00103
Shaw INSPIRED BY PATTERN in French Linen — ANSO Soft BCF Nylon Texture carpet, 12 ft broadloom. Style 5563G, item SH-5563G-00103. Free sample available.
| Product Name | Shaw INSPIRED BY PATTERN French Linen Carpet - SH-5563G-00103 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM LIGHT |
| Color Range | NATURAL WHITE OAK |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | INSPIRED BY PATTERN |
| Color | French Linen |
| Item Number | SH-5563G-00103 |
| Style | INSPIRED BY PATTERN |
| Construction | Texture |
| Style Name | INSPIRED BY PATTERN |
| Style Number | 5563G |
| Color Name | French Linen |
| Color Number | 00103 |
| Fiber | 100% ANSO® Soft BCF Nylon |
| Carpet Collection | Shaw |
| Pile Type | Texture |
| Color | White / Beige |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Cut Pile |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 0.5 in L |
More from Shaw INSPIRED BY PATTERN
Shaw INSPIRED BY PATTERN China Pearl Carpet - SH-5563G-00100
Shaw INSPIRED BY PATTERN Candlewick Glow Carpet - SH-5563G-00101
Shaw INSPIRED BY PATTERN Mesa Carpet - SH-5563G-00105
Shaw INSPIRED BY PATTERN Clay Stone Carpet - SH-5563G-00108
Shaw INSPIRED BY PATTERN Textured Canvas Carpet - SH-5563G-00150
Shaw INSPIRED BY PATTERN Bare Essence Carpet - SH-5563G-00151
Shaw INSPIRED BY PATTERN Latte Carpet - SH-5563G-00152
Shaw INSPIRED BY PATTERN Bay Laurel Carpet - SH-5563G-00351
Shaw INSPIRED BY PATTERN Washed Turquoise Carpet - SH-5563G-00453
Shaw INSPIRED BY PATTERN Ash Carpet - SH-5563G-00550
Shaw INSPIRED BY PATTERN Atmosphere Carpet - SH-5563G-00552
Shaw INSPIRED BY PATTERN Honey Pot Carpet - SH-5563G-00722
French Linen is a colorway in Shaw's INSPIRED BY PATTERN carpet (style 5563G, color 00103), part of the Shaw collection. Woven in 100% ANSO® Soft BCF Nylon with Texture construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Shaw |
| Style Name | INSPIRED BY PATTERN |
| Style Number | 5563G |
| Color Name | French Linen |
| Color Number | 00103 |
| Item / SKU | SH-5563G-00103 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Texture |
| Fiber | 100% ANSO® Soft BCF Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 0.5 in L |
| Face Weight | 34.1 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® Platinum |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review