Shaw INSIGHTFUL JOURNEY Candle Light Carpet - SH-CC71B-00122
$1.00
SKU
SH-CC71B-00122
Shaw INSIGHTFUL JOURNEY in Candle Light — Anso Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style CC71B, item SH-CC71B-00122. Free sample available.
| Product Name | Shaw INSIGHTFUL JOURNEY Candle Light Carpet - SH-CC71B-00122 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | LIGHT |
| Color Range | WHITE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | INSIGHTFUL JOURNEY |
| Color | Candle Light |
| Item Number | SH-CC71B-00122 |
| Style | INSIGHTFUL JOURNEY |
| Construction | Pattern |
| Style Name | INSIGHTFUL JOURNEY |
| Style Number | CC71B |
| Color Name | Candle Light |
| Color Number | 00122 |
| Fiber | 100% Anso® Nylon |
| Carpet Collection | CARESS |
| Pile Type | Pattern |
| Color | White / Beige |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | CARESS |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 36 in L |
More from Shaw INSIGHTFUL JOURNEY
Shaw INSIGHTFUL JOURNEY Cold Winter Carpet - SH-CC71B-00126
Shaw INSIGHTFUL JOURNEY Baltic Stone Carpet - SH-CC71B-00128
Shaw INSIGHTFUL JOURNEY Snowfall Carpet - SH-CC71B-00150
Shaw INSIGHTFUL JOURNEY Delicate Cream Carpet - SH-CC71B-00156
Shaw INSIGHTFUL JOURNEY Waters Edge Carpet - SH-CC71B-00307
Shaw INSIGHTFUL JOURNEY Deep Sea Carpet - SH-CC71B-00433
Shaw INSIGHTFUL JOURNEY Ocean Villa Carpet - SH-CC71B-00436
Shaw INSIGHTFUL JOURNEY Minimal Carpet - SH-CC71B-00514
Shaw INSIGHTFUL JOURNEY Wrought Iron Carpet - SH-CC71B-00533
Shaw INSIGHTFUL JOURNEY Grounded Grey Carpet - SH-CC71B-00536
Shaw INSIGHTFUL JOURNEY Sunbaked Carpet - SH-CC71B-00650
Shaw INSIGHTFUL JOURNEY Natural Beauty Carpet - SH-CC71B-00721
Candle Light is a colorway in Shaw's INSIGHTFUL JOURNEY carpet (style CC71B, color 00122), part of the CARESS collection. Woven in 100% Anso® Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | CARESS |
| Style Name | INSIGHTFUL JOURNEY |
| Style Number | CC71B |
| Color Name | Candle Light |
| Color Number | 00122 |
| Item / SKU | SH-CC71B-00122 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% Anso® Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 36 in L |
| Face Weight | 48.8 oz/yd² |
| Backing | Lifeguard Blue |
| Stain Treatment | R2X |
| Dye Method | Continuous Dyed |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review