Shaw HIGHLAND TWILL Forest Fog Carpet - SH-5E687-00107
$1.00
SKU
SH-5E687-00107
Shaw HIGHLAND TWILL in Forest Fog — Solution Dyed PET Texture carpet, 12 ft broadloom. Style 5E687, item SH-5E687-00107. Free sample available.
| Product Name | Shaw HIGHLAND TWILL Forest Fog Carpet - SH-5E687-00107 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM LIGHT |
| Color Range | SILVER |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | HIGHLAND TWILL |
| Color | Forest Fog |
| Item Number | SH-5E687-00107 |
| Style | HIGHLAND TWILL |
| Construction | Texture |
| Style Name | HIGHLAND TWILL |
| Style Number | 5E687 |
| Color Name | Forest Fog |
| Color Number | 00107 |
| Fiber | 100% Solution Dyed PET |
| Carpet Collection | Simply the Best Values |
| Pile Type | Texture |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Cut Pile |
| Collection (Marketing) | Simply the Best Values |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 3.5 in L |
More from Shaw HIGHLAND TWILL

Shaw HIGHLAND TWILL Twine Carpet - SH-5E687-00100

Shaw HIGHLAND TWILL Scotch Mist Carpet - SH-5E687-00109

Shaw HIGHLAND TWILL Kindling Carpet - SH-5E687-00113

Shaw HIGHLAND TWILL Sandstone Carpet - SH-5E687-00115

Shaw HIGHLAND TWILL Deep Atlantic Carpet - SH-5E687-00402

Shaw HIGHLAND TWILL Fallen Acorn Carpet - SH-5E687-00501

Shaw HIGHLAND TWILL Lunar Haze Carpet - SH-5E687-00509

Shaw HIGHLAND TWILL Sterling Carpet - SH-5E687-00556
Forest Fog is a colorway in Shaw's HIGHLAND TWILL carpet (style 5E687, color 00107), part of the Simply the Best Values collection. Woven in 100% Solution Dyed PET with Texture construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Simply the Best Values |
| Style Name | HIGHLAND TWILL |
| Style Number | 5E687 |
| Color Name | Forest Fog |
| Color Number | 00107 |
| Item / SKU | SH-5E687-00107 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Texture |
| Fiber | 100% Solution Dyed PET |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 3.5 in L |
| Face Weight | 34.1 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review

