Shaw HEIRLOOM ATHENS Yearling Carpet - SH-CCP44-00107
$1.00
SKU
SH-CCP44-00107
Shaw HEIRLOOM ATHENS in Yearling — ANSO Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style CCP44, item SH-CCP44-00107. Free sample available.
| Product Name | Shaw HEIRLOOM ATHENS Yearling Carpet - SH-CCP44-00107 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | BEIGE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | HEIRLOOM ATHENS |
| Color | Yearling |
| Item Number | SH-CCP44-00107 |
| Style | HEIRLOOM ATHENS |
| Construction | Pattern |
| Style Name | HEIRLOOM ATHENS |
| Style Number | CCP44 |
| Color Name | Yearling |
| Color Number | 00107 |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Carpet Collection | CARESS PATTERNS |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | CARESS PATTERNS |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 11.25 in L |
More from Shaw HEIRLOOM ATHENS
Shaw HEIRLOOM ATHENS Icelandic Carpet - SH-CCP44-00100
Shaw HEIRLOOM ATHENS Heirloom Carpet - SH-CCP44-00122
Shaw HEIRLOOM ATHENS Silver Lining Carpet - SH-CCP44-00123
Shaw HEIRLOOM ATHENS Bismuth Carpet - SH-CCP44-00124
Shaw HEIRLOOM ATHENS Brass Lantern Carpet - SH-CCP44-00222
Shaw HEIRLOOM ATHENS Spearmint Carpet - SH-CCP44-00320
Shaw HEIRLOOM ATHENS Beach Glass Carpet - SH-CCP44-00420
Shaw HEIRLOOM ATHENS Wedgewood Carpet - SH-CCP44-00421
Shaw HEIRLOOM ATHENS Deep Indigo Carpet - SH-CCP44-00424
Shaw HEIRLOOM ATHENS Birch Bark Carpet - SH-CCP44-00522
Shaw HEIRLOOM ATHENS Atlantic Carpet - SH-CCP44-00523
Shaw HEIRLOOM ATHENS Chinchilla Carpet - SH-CCP44-00526
Yearling is a colorway in Shaw's HEIRLOOM ATHENS carpet (style CCP44, color 00107), part of the CARESS PATTERNS collection. Woven in 100% ANSO® Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | CARESS PATTERNS |
| Style Name | HEIRLOOM ATHENS |
| Style Number | CCP44 |
| Color Name | Yearling |
| Color Number | 00107 |
| Item / SKU | SH-CCP44-00107 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 11.25 in L |
| Face Weight | 44.8 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® Platinum |
| Stain Treatment | R2X |
| Dye Method | Continuous Dyed |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review