Shaw FRAMED VIEW Pebble Path Carpet - SH-5E449-00109
$1.00
SKU
SH-5E449-00109
Shaw FRAMED VIEW in Pebble Path — Solution Dyed PET Polyester Loop carpet, 12 ft broadloom. Style 5E449, item SH-5E449-00109. Free sample available.
| Product Name | Shaw FRAMED VIEW Pebble Path Carpet - SH-5E449-00109 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM |
| Color Range | DRIFTWOOD |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | FRAMED VIEW |
| Color | Pebble Path |
| Item Number | SH-5E449-00109 |
| Style | FRAMED VIEW |
| Construction | Loop |
| Style Name | FRAMED VIEW |
| Style Number | 5E449 |
| Color Name | Pebble Path |
| Color Number | 00109 |
| Fiber | 100% Solution Dyed PET Polyester |
| Carpet Collection | Simply the Best Values |
| Pile Type | Loop |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Polyester |
| Construction | Loop |
| Collection (Marketing) | Simply the Best Values |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.63 in W X 0.75 in L |
Pebble Path is a colorway in Shaw's FRAMED VIEW carpet (style 5E449, color 00109), part of the Simply the Best Values collection. Woven in 100% Solution Dyed PET Polyester with Loop construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Simply the Best Values |
| Style Name | FRAMED VIEW |
| Style Number | 5E449 |
| Color Name | Pebble Path |
| Color Number | 00109 |
| Item / SKU | SH-5E449-00109 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Loop |
| Fiber | 100% Solution Dyed PET Polyester |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.63 in W X 0.75 in L |
| Face Weight | 25.3 oz/yd² |
| Backing | ClassicBac® |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review






