Shaw FINE TAPESTRY Raw Wood Carpet - SH-5E446-00720
$1.00
SKU
SH-5E446-00720
Shaw FINE TAPESTRY in Raw Wood — ANSO High Performance Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style 5E446, item SH-5E446-00720. Free sample available.
| Product Name | Shaw FINE TAPESTRY Raw Wood Carpet - SH-5E446-00720 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM DARK |
| Color Range | BROWN GRAY |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | FINE TAPESTRY |
| Color | Raw Wood |
| Item Number | SH-5E446-00720 |
| Style | FINE TAPESTRY |
| Construction | Pattern |
| Style Name | FINE TAPESTRY |
| Style Number | 5E446 |
| Color Name | Raw Wood |
| Color Number | 00720 |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Carpet Collection | Classics |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Grey / Black |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | Classics |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 0.5 in L |
More from Shaw FINE TAPESTRY
Shaw FINE TAPESTRY Winters Dawn Carpet - SH-5E446-00102
Shaw FINE TAPESTRY Split Sediment Carpet - SH-5E446-00104
Shaw FINE TAPESTRY Fossil Path Carpet - SH-5E446-00108
Shaw FINE TAPESTRY Sun Kissed Carpet - SH-5E446-00110
Shaw FINE TAPESTRY Gallery Opening Carpet - SH-5E446-00125
Shaw FINE TAPESTRY Baltic Stone Carpet - SH-5E446-00128
Shaw FINE TAPESTRY Champagne Toast Carpet - SH-5E446-00153
Shaw FINE TAPESTRY Sentimental Carpet - SH-5E446-00538
Shaw FINE TAPESTRY Sandstone Carpet - SH-5E446-00743
Shaw FINE TAPESTRY Heirloom Carpet - SH-5E446-00803
Shaw FINE TAPESTRY Deep Connection Carpet - SH-5E446-00902
Raw Wood is a colorway in Shaw's FINE TAPESTRY carpet (style 5E446, color 00720), part of the Classics collection. Woven in 100% ANSO® High Performance Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | Classics |
| Style Name | FINE TAPESTRY |
| Style Number | 5E446 |
| Color Name | Raw Wood |
| Color Number | 00720 |
| Item / SKU | SH-5E446-00720 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® High Performance Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 0.5 in W X 0.5 in L |
| Face Weight | 43.9 oz/yd² |
| Backing | SoftBac® |
| Stain Treatment | R2X |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review