Shaw FINE STRUCTURE Stucco Carpet - SH-CC69B-00724
$1.00
SKU
SH-CC69B-00724
Shaw FINE STRUCTURE in Stucco — ANSO Nylon Pattern carpet, 12 ft broadloom. Style CC69B, item SH-CC69B-00724. Free sample available.
| Product Name | Shaw FINE STRUCTURE Stucco Carpet - SH-CC69B-00724 |
|---|---|
| Price | $1.00 |
| Floor Type | Carpet |
| Color Tones | MEDIUM DARK |
| Color Range | TAUPE |
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | FINE STRUCTURE |
| Color | Stucco |
| Item Number | SH-CC69B-00724 |
| Style | FINE STRUCTURE |
| Construction | Pattern |
| Style Name | FINE STRUCTURE |
| Style Number | CC69B |
| Color Name | Stucco |
| Color Number | 00724 |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Carpet Collection | CARESS |
| Pile Type | Pattern |
| Color | Brown / Tan |
| Fiber Type | Nylon |
| Construction | Pattern |
| Collection (Marketing) | CARESS |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 32.5 in L |
More from Shaw FINE STRUCTURE
Shaw FINE STRUCTURE Candle Light Carpet - SH-CC69B-00122
Shaw FINE STRUCTURE Cold Winter Carpet - SH-CC69B-00126
Shaw FINE STRUCTURE Baltic Stone Carpet - SH-CC69B-00128
Shaw FINE STRUCTURE Snowfall Carpet - SH-CC69B-00150
Shaw FINE STRUCTURE Delicate Cream Carpet - SH-CC69B-00156
Shaw FINE STRUCTURE Waters Edge Carpet - SH-CC69B-00307
Shaw FINE STRUCTURE Deep Sea Carpet - SH-CC69B-00433
Shaw FINE STRUCTURE Ocean Villa Carpet - SH-CC69B-00436
Shaw FINE STRUCTURE Minimal Carpet - SH-CC69B-00514
Shaw FINE STRUCTURE Wrought Iron Carpet - SH-CC69B-00533
Shaw FINE STRUCTURE Grounded Gray Carpet - SH-CC69B-00536
Shaw FINE STRUCTURE Sunbaked Carpet - SH-CC69B-00650
Stucco is a colorway in Shaw's FINE STRUCTURE carpet (style CC69B, color 00724), part of the CARESS collection. Woven in 100% ANSO® Nylon with Pattern construction.
More Information
| Manufacturer | Shaw |
| Collection | CARESS |
| Style Name | FINE STRUCTURE |
| Style Number | CC69B |
| Color Name | Stucco |
| Color Number | 00724 |
| Item / SKU | SH-CC69B-00724 |
| Floor Type | Carpet (Broadloom) |
| Construction | Pattern |
| Fiber | 100% ANSO® Nylon |
| Roll Width | 12 ft |
| Pattern Repeat | 18 in W X 32.5 in L |
| Face Weight | 48.8 oz/yd² |
| Backing | LifeGuard® Spill-Proof Technology® |
| Stain Treatment | R2X |
| Dye Method | Continuous Dyed |
No documents are attached to this product yet. Spec sheets and warranty PDFs will appear here once uploaded.
Write Your Own Review